Míg egy héttel ezelőtt pánikszerű eladások jellemezték a magyar piacot, addig most hétfőn viszonylag nyugodtan telt a délelőtt a piacokon. Igaz, ez nem hazai sajátosság, az európai piacok indexei is inkább óvatos kivárást jeleznek, mint komoly bizonytalanságot.
Pedig hétfő reggelre is jutott kellemetlen hír, hiszen három fokozattal Caa1-ről Ca-ra csökkentette Görögország kül- és belföldi adósságbesorolását a Moody's Investors Service. A hitelminősítő szerint az eurózóna vezetői által múlt héten tárgyalt második görög mentőcsomag miatt a görög adósságpapírok privát tulajdonosai veszteségeket szenvednek el, ráadásul a csomag fertőzésveszélyt jelent a térségre. A Moody's közleménye szerint, amennyiben a tervek szerint valósul meg a második görög mentőcsomag, akkor az Görögország csődjéhez fog vezetni. Ennél sokkal komolyabb gondnak látszik ugyanakkor az USA esetleges fizetésképtelensége. Igaz, ebben a piaci szereplők egyelőre erősen kételkednek – ha másképp lenne, akkor komoly zuhanást mutatna minden magyar eszköz -, az amerikai pénzügyminiszter mellett az elemzők többsége sem látja reálisnak, hogy ne legyen megegyezés az adósságplafon emeléséről. A két nagy tengerentúli párt mindent megtesz, hogy az alkufolyamat során saját céljaikat minél jobban érvényesítsék, a republikánusok komoly költségvetési kiadáscsökkentést szeretnének, míg a demokraták (elsősorban a gazdagoknak adott korábbi kedvezmények megnyirbálásával) adóemelést. A feleknek még egy bő hetük van az augusztus 2-ig, amikor állítólag "kiürül az amerikai kincstár".
A rossz hírekre úgy tűnt, a tőzsdék is reagálni fognak, hiszen a vezető nyugat-európai piacok is egy százalék körüli veszteséggel indítottak. A magyar piac pedig másfél százalékkal a pénteki záró értéke alatt kezdte a hetet, elsősorban az OTP részvények eladói miatt. A bankpapírral az első percekben 5430 forint körül kereskedtek, ám az első ijedtség gyorsan elmúlt és előbb felkúszott az 5500-as árfolyam közelébe, majd azt átlépve 5530 körül kereskedtek a papírral. Hasonló mozgást mutatott a BUX index is, mely a kezdeti 21460 körüli szinthez képest 250 ponttal fentebb került.
Kedvezőtlenebb képet mutatott délelőtt a devizapiac, hiszen a múlt heti 1,18-as szinthez képest az euró-svájci frank keresztárfolyam a 1,15-ös árfolyamot vette célba, ami értelemszerűen magával rántotta a forintot is. A magyar fizetőeszköz kora reggel 5 forintot gyengült az alpesi deviza ellenében, később mérsékelten tudott csak javulni, 11 órakor 232,5 felett állt a keresztárfolyam. A forint a régiós devizákhoz (lengyel zloty, cseh korona) hasonlóan az euróval szemben is veszített értékéből, a bő fél százalékos gyengülés 270 forint alatti euró árfolyamot jelez.
A befektetők félelmeit mindazonáltal türközi, hogy a CDS felárak ismét felfele lendültek a csütörtök délutáni és a pénteki viszonylagos nyugalom után. A spanyol államkötvények kockázati felára 10 pontot ugrott, és 320 körül kereskedtek vele délelőtt 11 órakor. Az olasz CDS-ek is hasonló mértékben drágultak, és a 270-es szintig emelkedtek. Érdekesség, hogy ennél is nagyobb mértékben ugrott a francia kötvények kockázati felára, amely 12 ponttal drágult.
Frissítés
A déli órákban az európai állampapírok CDS felára jelentősen megugrott, fokozott idegességet jelezve. A tőzsdei árfolyamok ugyan továbbra sem mutatnak hasonló jelet, míg a devizapiacokon a reggeli jelentős mozgásokat követően inkább várakozás jellemzi.
mfor.hu