A magyar GDP növekedése a második negyedévben messze elmaradt a 2,5 százalékos elemzői várakozásoktól, de még a legpesszimistább, 1,8 százalékos előrejelzéstől is. Magyarország bruttó hazai terméke 1,4 százalékkal nőtt 2007 II. negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva, kiigazítás nélkül és a naptári hatást figyelembe véve egyaránt. A szezonálisan kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,2 százalékkal emelkedett a bruttó hazai termék.
A növekedés jelentős visszaesésére lehetett számítani az ipari termelés lassulása, a kiskereskedelmi forgalom visszaesése, az egészségügyi reform keretében történő jelentős kibocsátás-szűkítés, valamint az első negyedévben jelentkező kedvező téli időjárás egyszeri hatása miatt.
A Takarékbank elemzői a harmadik negyedévben a növekedés további lassulására számítanak a katasztrofális mezőgazdasági termelés, és az oktatási intézmények kibocsátásának szűkítése miatt. A rendkívül gyenge hazai növekedésre még az sem jelent vigaszt, hogy mind Németországban, mind Szlovákiában elmaradt a várakozásoktól a GDP növekedése: legfontosabb külkereskedelmi partnerünk esetében a növekedés 2,5 százalékos, Szlovákiában 9,2 százalékos (!!) volt.
A fogyasztói árak júliusban nem változtak júniushoz képest, és 8,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a KSH. Az elemzők júliusra 8,4 százalék körüli 12 havi áremelkedést vártak.
A maginfláció 2006 júliusához viszonyítva 5,6 százalékot tett ki, egy hónap alatt pedig 0,2 százalékos emelkedést mutatott. Az év első hét hónapjában 8,5 százalékkal emelkedtek az árak. A fogyasztói árak júniusban 0,4 százalékkal emelkedtek májushoz képest, és 8,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Tavaly júliusban a havi inflációs index 0,2 százalék, a 12 havi 3 százalék volt.
A gyenge makroadatok hatására esett a forint, kedden reggel a bankközi kereskedelemben: az eurót 253,05/15 forinton jegyezték kilenc óra után, 0,55 forinttal erősebben a hétfő délutáninál. Kereskedők a gyengülést a várakozásoktól elmaradó második negyedévi GDP-növekedési ütemnek tulajdonítják, még azzal együtt is, hogy a térség devizái szintén gyengültek az euróval szemben.