6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Richter vártnál kedvezőbb eredményének köszönhetően az emelkedés élére állt.

A pozitví amerikai zárás - nagy küzdés után a Dow végül 0,7, a Nasdaq 0,8% pluszban zárt -, és a ma reggel publikált viszonylag kedvező Richter eredmény jótékony hatással volt a piacra. A nyitás után 20 perccel 1,5 százalékos emelkedést mutat az index. Az éllovas a két gyógyszergyár, a Richter 4 százalékot, míg az Egis 2,5-et ugrott fel.
Pluszban van a Mol (0,7%) és az OTP (1,5%) is.

A nagyok mozgása mellett ugyanakkor a small capek jóval kevésbé tudtak belendülni, bár tény, azok is a pozitív tartományban vannak.

Az index számára fent a 29500-as szint lehet az ellenállás, míg lent a 28800 lehet ellenállás. Most nagyjából a sáv közepén vagyunk, így a range-trade-erek egy picit legyenek türelemmel. Aki viszont bízik abban (mi nem feltétlen), hogy a hátunk mögött hagytunk minden veszélyt, az uccu neki gyorsan vegyen mert még lemarad.
Szkepticizmusunkat elsősorban a tengerentúli bizonytalanságok táplálják. De ha egyszer abbamaradnak a Mol vásárlások, az is meg tudja fogni a piacot. A magyar olajcég meglepő módon nem vett saját részvényt, megszerzett viszont egy kisebb olasz finomítót.

Update 1

Lehetett volna jobb is: Personal income slightly below forecasts in June, spending in line.

Júniusban az Egyesült Államok vásárlói kisebbfajta szünetet tartottak - fogalmaz a sajtó annak kapcsán, hogy a személyi kiadások mindössze 0,1 százalékkal nőttek, kilenc hónapja nem tapasztalt szerény mértékben. Az okot az adatot közlő amerikai kereskedelmi minisztérium elsősorban az ingatlanpiac visszaesésében és a magas benzinárban jelölte meg.

Az adat különösen nagy csökkenést mutat májushoz képest, amikor a személyi kiadások 0,6 százalékkal növekedtek. Az amerikai személyi jövedelmek júniusban viszont 0,4 százalékkal nőttek, bár ugyancsak elmaradva az előzetes várakozásoktól. A Dow Jones Newswires által megkérdezett 26 elemző véleményének az átlaga szerint a személyi jövedelmek 0,5 százalékkal nőttek volna a májusi 0,4 százalékos emelkedés után.

A kereskedelmi minisztérium keddi bejelentése szerint az amerikai maginfláció, az élelmiszer- és energiaárak nélkül számolt drágulás júniusban ugyancsak 0,1 százalékos volt. Az inflációs helyzet tehát igen kedvező, hiszen az éves szintű maginfláció a múlt hónapra 1,9 százalékosra mérséklődött. Három éve nem volt ilyen csekély az amerikai maginflációs ráta. Az elemzők átlagban 0,2 százalékos árszintnövekedést prognosztizáltak júniusra. (Forrás: MTI)

Update 2

Miközben a személyi kiadások a vártnál rosszabbak lettek, a Conference Board fogyasztói bizalmi indexe 112,6 pontra nőtt a júniusi - módosított - 105,3 pontról. Ez pedig hat év óta a legoptimistább helyzet. Kérdéses persze, hogy ha a múlt héten riadalmat okozott hitel finanszírozással kapcsolatos problémák nem oldódnak meg, és még néhány jelzálog cég bedől, akkor az optimista fogyasztók a hitelekre épülő amerikai gazdaságban miből fognak vásárolni.
A fogyasztói bizalmi adatok mellett segítette a piacot a General Motors kedvező eredménye, és a Suns informatikai vállalat is jó negyedévet zárt.
A pozitív hírek a nyitáskori indexértékekeben tükröződött is, hiszen minden fontos mutató 1 százalék körüli emelkedéssel nyitott. A múlt hét azonban nem múlt el nyom nélkül a Wall Streeten sem, mert az első óra kereskedése meglehetősen csapkodó. A Dow ugyan folyamatosan pluszos, ám meglehetősen hektikusan mozog. Ettől függetlenül a végére persze lehet egy vastag plusz, ami szerdán ránk is pozitívan hathat, ám egy esetleges negatív nap a magyar piac számára is komoly fejtörést okozhat.

Ami a magyar piacot illeti a reggel említett range valahogy így néz ki:


A napközben kijött céges hírek alapján a Makedonski Telekomunikacii AD (MakTel) közgyűlést tartott, amelyen a 2005. évi eredmény után 7,4 milliárd macedón dénár (mintegy 30,4 milliárd forint) összegű osztalék kifizetéséről határozott. Ennek köszönhetően a Magyar Telekom 100 százalékos leányvállalata, a Stonebridge, mint a MakTel többségi részvényese mintegy 4,2 milliárd macedón dénár (17,3 milliárd forint) osztalékra jogosult.

Megosztottak az elemzők a Mol ma bejelentett akvizícióját illetően. Egyesek bírálták az üzletet, így a Citigroup elemzője szerint megkérdőjelezhető a Mol célja, hogy Olaszországban stratégiai bázisra tegyen szert, mivel a benzin iránti kereslet erős visszaesésben van, és csekély a töltőállomások jövedelmezősége. Mások szerint az IES magasabb finomítói nyereséghányada révén javulhat a Mol jövedelmezősége. Az UBS bank elemzői szerint az akvizícióval a Mol az osztrák olajipari társasággal (OMV) szembeni védekezésül használt részvény-visszavásárláshoz képest jobban hasznosította készpénzét.

Az ár kapcsán is sok a találgatás, illetve kritika. A Citigroup szerint az 600 millió és 1 milliárd euró közötti összeg lehet, míg a Dow Jones hírügynökség a Mol kommunikációs igazgatójára, Szabolcs I.Ferenczre hivatkozva közli: a vételár, amit még nem rögzítettek, jóval a 800 millió euró alatt lesz. Egy az üzletet ismerő, meg nem nevezett személyre hivatkozva a Dow Jones ezzel összefüggésben azt közölte, hogy a Mol igen nagy árat fizetett az IES-ért, 800 millió eurót, vagy annál is többet, ami 14-16 szorosa az EBITDA-eredménynek," miközben a normális értéknek az EBITDA ötszörösének-hatszorosának kellene lennie". A Merril Lynch elemzői szerint a 800 millió körüli ár csupán mintegy nyolcszorosa az EBITDA-eredménynek, de az üzlet eredményszempontból így is legfeljebb semleges lehet a Mol számára; az IES megvétele a Merril Lynch értékelése szerint inkább az OMV elleni védekezés része.

A fentiek tükrében talán nem meglepő, hogy a Mol volt az egyetlen nagy részvény, amely esni tudott: 28875-ön zárt, ami 140 forinttal alacsonyabb a hétfői árnál. Szárnyalt ugyanakkor szinte minden más, az Egis 2%-ot ugrott (23500), a MTelekom 2,5-et (956), az OTP pedig 2,25%-ot, így 10470-en zárt. A nap nyertese a Richter lett, amely 1500 forintot ugrott fel, 37700 forinton (+4,1%) fejezve be a keddi kereskedést.
Sokkal visszafogottabbak voltak a kisebb papírok, melyek közül kiemelkedett a nap két vesztese, a 3,5 százalékot zuhanó Genesis, de hasonlóan szomorúak lehettek a Linamar részvényesek is, amely 3,8 százalékkal ér kevesebbet.

A forgalom átlagosnak mondható, 36 milliárdos volt. Az index 29264.90 ponton zárt, ami +434.07, +1.51%.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!