Háda Bálint, a QUAESTOR csoport pénzügyi elemzője úgy vélte, tavasszal eldőlhet, hogy merre halad tovább a világgazdaság és a részvénypiac, megkezdődik-e az organikus gazdasági fellendülés, vagy pedig a gazdasági válság újabb szakasza kezdődik.
A szakértő elmondta: a jelenlegi tendenciák alapján fordulat következhet be a nemzetközi piacokon, mivel 2009 végén jelentősen erősödni kezdett a dollár, a részvénypiacok azonban még nem reagáltak gyengüléssel erre, az EUR/USD páros március óta tartó emelkedő trendje is megszakadt.
A dollár erősödésének tekintetében nem egyértelmű az elemző szerint, hogy csak túlárazták a befektetési eszközöket a piacok, vagy pedig annyira rendbe jött minden a válság után, hogy már megéri az Egyesült Államok gazdaságába fektetni. Az amerikai állampapírpiacon bekövetkezett hozamemelkedés csak részben igazolja az optimista kilátásokat.
Háda Bálint kiemelte: a nemzetközi részvénypiacok trendjét 2010-ben az határozhatja meg, hogy lesz-e olyan gazdasági növekedés, amely lendületbe hozza a tőzsdét, anélkül, hogy folyamatosan pénzt kellene pumpálni a gazdaságokba. Egyelőre egyáltalán nem látszik, hogy a tőzsdeindexek főleg a gazdaságok teljesítménye miatt nőnének - tette hozzá.
Hangsúlyozta: legkésőbb februárban vagy márciusban a jegybankok megkezdik leállítani azokat a programokat, amelyek keretében pénzt szivattyúztak a gazdaságokba, ekkor kiderül, hogy "önerőből" is növekedni tud-e a gazdaság, vagy csupán a mesterségesen teremtett nagy pénzkínálat hajtotta fel az árakat.
A szakértő szerint amennyiben megáll a növekedés, és a reálgazdaság tavasszal nem hozza azokat a számokat, amelyeket a tőzsde megelőlegezett, jelentősen csökkenhetnek a részvényárfolyamok. Ha viszont tényleg kedvező makroadatok látnak napvilágot, folytatódhat a növekedés a részvénypiacokon, de csak jóval kisebb mértékben, mint 2009-ben.
Az elemző rámutatott: az egyik legnagyobb probléma az, hogy a megnövekedett pénzmennyiség ellenére sem indult be a hitelezés, márpedig e nélkül nem állhat helyre a gazdasági növekedés korábbi üteme. Újabb lufik fújódtak fel - elsősorban a részvény- és a nyersanyagpiacon -, az pedig, hogy az államok kormányzati lépésekkel tartottak életben számos vállalatot, lényegesen meghosszabbíthatja a válságot, mivel lelassult a piac tisztulása.
A szakértő számításai szerint a világgazdasági tendenciák tekintetében inkább pesszimista forgatókönyv valósulhat meg 2010-ben, amely szerint a gazdasági növekedés nem válik el a kormányzati programoktól, így azok kiesésével a válság egy újabb szakasza kezdődik meg. E forgatókönyv szerint a válság 2010 végén, 2011 közepén érhet újabb mélypontjára, és akár még súlyosabb lehet a recesszió, mint az első szakaszban.
Az elemző várakozásai alapján csak 30-35 százalék annak esélye, hogy optimista forgatókönyv valósul meg, valóban bíztató adatok látnak napvilágot az Egyesült Államokban, és a hitelezés is beindul.
A magyar gazdasági helyzettel kapcsolatban Háda Bálint elmondta: a gazdaságpolitikában és a költségvetés tekintetében nem sok változott 2009-ben, Magyarország továbbra is arra vár, hogy megkezdődjön a fellendülés Németországban. A hitelezés Magyarországon sem indult meg, míg a rossz hitelek aránya továbbra is magas.
Hangsúlyozta: nagy kockázatot hordoz magában, hogy mit tesz a választások után az új kormány. A jelenlegi költségvetés csak azzal számol, hogy tavasszal javulni fog a helyzet, ha viszont a pesszimista forgatókönyv valósul meg, nem tudni milyen feltételekkel juthat az ország ismét hitelhez.
A szakértő úgy vélte, hogy komplex euróbevezetési programra volna szükség Magyarországon, amely nem csak céldátumot határozna meg, hanem konkrét lépéseket is. Ennek mentén kellene tárgyalni az IMF-fel és a hitelezőkkel arról, hogy menjenek bele egy anticiklikus gazdaságpolitika megvalósításába, amely még ha a jelenleginél nagyobb költségvetési hiánnyal jár is, beindítja a belső keresletet, erősíti a hazai vállalakozásokat, és javítja a munkaerő-piaci helyzetet. Az elemző szerint egy ilyen program nélkül tartósan gyenge forint, magasabb infláció, munkanélküliség, és csökkenő fogyasztói kereslet várható Magyarországon.
Háda Bálint a Budapesti Értéktőzsde vezető részvényeivel kapcsolatban elmondta: az OTP üzemgazdaságilag rendben lesz, azonban a rossz hitelek várhatóan tovább emelkedő aránya aggasztó lehet. Ha a befektetők adni fogják a papírt, ez lesz az egyik legfőbb érvük - tette hozzá. Emellett a bank eredményessége is romolhat 2010-ben, a hitelezés idei visszafogottsága miatt.
A Mol papírjaival kapcsolatban kiemelte: a jelenlegi finomítói árrések nem kedveznek a vállalat eredményességének, azonban a horvát INA "aranybánya" lehet a társaság számára, amennyiben az INA privatizációjának felülvizsgálata a Mol számára kedvező eredményhez vezet. Rámutatott: a társaság pakisztáni projektjei 2012-ben, 2013-ban beérnek, így fokozatosan emelkedhet részvényeinek árfolyama. A szakértő összességében úgy vélte, jövőre az olajpapír piacán lassú emelkedés mehet végbe.
A QUAESTOR pénzügyi elemzője a Mol és az OTP mellett a Richter papírjainak 2010-es alakulását emelte ki: úgy vélte, kedvezően hathat a gyógyszeripari részvény árfolyamára a társaság hatóanyag-projektje, amely révén erősödhet jelenléte az Egyesült Államokban. (MTI)