Hatodik hete zár erősödéssel a magyar tőzsde, de a lendület megtört, a három munkanapos héten alig 0,8 százalékkal emelkedett a BUX.
A csonka hét elején erősödött a pesszimizmus a részvénypiacokon. Elsősorban a kedvezőtlen amerikai adatok hatására hétfőn jelentősen estek az árfolyamok, a következő két napban kissé megnyugodtak a befektetők, így a BUX szerény nyereséggel zárt szerdán.
A keddi és szerdai szerény emelkedés ellenére üzletkötők szerint tovább tart az elmúlt fél éves szárnyalás korrekciója, amely felerősödhet ősszel, ha a szereplők visszatérnek a piacra.
A hétfői veszteséges nap után kedden rontották a hangulatot az amerikai ingatlanpiaci adatok, amelyek kellemetlen meglepetést okoztak: a piac által várt emelkedéssel szemben júliusban havi szinten 1 százalékkal csökkent a megkezdett házépítések száma. Az amerikai termelői árak pedig a vártnál nagyobb mértékben estek vissza júliusban. A CIB Bank elemzése szerint az adatok egyrészt rávilágítottak arra, hogy az ingatlanpiacon és szélesebb értelemben véve a gazdaság egészében továbbra is jelentős kockázatok vannak (minden biztató jel ellenére), illetve azt is mutatják, hogy az infláció továbbra sem komoly veszély a világ első számú gazdaságában.
Pozitívan hatott ugyanakkor az árfolyamokra a német ZEW kutatóintézet hangulatindexe, amelynek értéke augusztusban 56,1 pontra – 3 éves szintre – ugrott, jelentősen meghaladva a korábbi, 39,5 pontos szintet. Az index készítői azonban arra is figyelmeztettek, hogy még nincs ok az eufóriára, a német gazdaság csak fokozatosan állhat talpra. A munkaerőpiac még hosszabb ideig lazulhat, rontva a növekedési kilátásokat.
A kockázatkerülés erősödése a forint árfolyamában is tükröződött: egy euró több mint 274 forintot ért szerdán, míg hétfőn hajnalban még 271,60 forint volt.
A részvényekkel a három napban 66 milliárd forintot meghaladó értékben kereskedtek. A teljes forgalom 79,42 százalékát az 52,62 milliárd forintos forgalmat bonyolító OTP adta, míg a Mol részvényei 6,75 százalékkal, a Richter részvényei 5,38 százalékkal, a Magyar Telekom részvényei pedig 4,03 százalékkal részesedtek a heti forgalomból.
A vezető részvények az OTP kivételével erősödtek. A Mol árfolyama 2,78 százalékkal 13.875 forintra emelkedett. Az OTP részvények ára 1,39 százalékkal 4.550 forintra csökkent. A Magyar Telekom árfolyama 2,88 százalékkal 714 forintra erősödött. A Richter 1,60 százalékkal 36.780 forintra emelkedett. (MTI)