Napjai vannak hátra Amerikának
Nem sikerült megegyeznie a demokratáknak és a republikánusoknak az adósságplafon felemeléséről és az ehhez társuló költségvetési kiigazító lépésekről az augusztus 2-ai határidőt megelőző héten, így az adósságfélelmek most már Amerikában is tombolnak, amellett, hogy Európa sem került le a napirendről - olvasható a Raiffeisen Bank heti elemzésében.
Emellett az USA legfrissebb GDP-statisztikája is hatalmas negatív meglepetéssel szolgált: a második negyedév csupán 1,3 százalékos évesített negyedéves növekedést hozott, az első negyedéves 1,9 százalékos bővülést pedig 0,4 százalékra revízionálták. Tovább árnyalja a képet, hogy a GDP 70 százalékáért felelős lakossági fogyasztás stagnált áprilistól júniusig. A gyenge lábakon álló "kilábalás" felveti annak a kérdését, hogy a Fed nagyobb súllyal veszi számba a monetáris stimulus újbóli lehetőségét az augusztus 9-ei ülésén.
Az előttünk álló hét még a korábbi időszakhoz képest is kiemelten érdekesnek ígérkezik - hívják fel a figyelmet a Raiffeisen elemzői . "Keddig fizetőképes az amerikai állam az adósságplafon felemelésének hiányában, ezért várakozásunk szerint a politikai erők megegyezésre jutnak a küszöbön álló határidőig. Az USA elsőrendű adósságának leminősítése már nem is okozna rendkívüli meglepetést, fontosabb lehet, hogy az adósságplafon felemelése mellé milyen középtávú költségvetési kiigazító program illeszkedik" - olvasható az elemzésben.
A szakemberek szerint tehát nem is annyira az esetleges leminősítés a fontos, hanem az emeléshez kapcsolt megszorító intézkedések, amelyek a vállalatok illetve a fogyasztó pénztárcájából veszi ki a keresetet. Nemcsak a fogyasztásban de a befektetésekben is megjelenik a biztonság keresés. Legutoljára tavaly decemberben volt nagyobb mértékű nettó pénzkiáramlása az amerikai befektetési alapokból.
Emellett gazdasági adatokból sem lesz hiány: az ISM (hétfő és szerda) legfrissebb jelentése tovább lassuló konjunktúrát jelezhet előre az USA-ban; pénteken megismerhetjük a legfrissebb munkaerőpiaci statisztikákat, amely szintén fontos sarokköve a Fed politikájának; csütörtökön pedig dönt a kamatokról az EKB, amely az infláció nem várt lassulása miatt hosszabb távon is kiváró álláspontra helyezkedhet.
Mi sem úsztuk meg az aggodalmakat
A magyar részvények sem tudták függetleníteni magunkat a negatív nemzetközi hangulattól. A hét közepére elért minket a jelentős eladási hullám, ám pénteken a zárószakaszban jelentősen felhúzták az összes vezető papírt. Természetesen ez csak az alacsony forgalomnak volt köszönhető - világít rá a Raiffeisen elemzése.
Hiába volt a péntek délutáni felhúzás, az OTP helyzetén ez már nem tudott segíteni. A papír továbbra is az 50 hetes mozgóátlaga alatt található, sőt most már a 200 hetes alá is lecsökkent. A forgalom június második hete óta nem volt ilyen alacsony. Érdekesség, hogy az S&P 500-hoz hasonlóan a haza bankpapír árfolyama ugyanott található, mint az év harmadik hetében. Az elsődleges támaszok 5300 környékén találhatóak, de ezután az 5000-res szintek következnek - olvasható a bankpapírral kapcsolatban.
Pénteki teljesítményének köszönhetően sikerült a szektortársakhoz képest enyhén jobb pozícióba kerülnie a Molnak. A 20 000-res támasz megint kitartott és igaznak bizonyult a fáma, miszerint 20 000 környékén érdemes vásárolni a papírt. Teljességgel pozitív képet sajnos csak a 21 000-21 500-as tartomány elhagyása után lehetne csak festeni a papírról. Addig megmarad az olajvállalatnak a sávkereskedés. Eredményeit majd csak két hét múlva teszi közzé a cég, így marad az olajárra és a céghírekre adott reakció, mint árfolyambefolyásoló tényező.
A Richter esetében épségben maradt a hat hete fennálló sávja (36 300-38 000), köszönhetően a pénteki zárásnak. Emellett a júniusi mélypontoktól elindult emelkedés is sértetlen, sőt újra a 200 hetes mozgóátlaga felett található. A legnagyobb hazai gyógyszergyártó kedden teszi közzé eredményeit, ahol a kormánylépésekre adott reakciók lehetnek a legfontosabb indikátorok a jövőre vonatkozóan.
Az Egis esetében három heti csökkenés után sikerült egy pozitív hetet összehozni a 18 ezres szintek közelében, gyenge forgalom mellett. Azonban továbbra is az elmúlt három év alatt kialakított sávjában (18 000-22 000) halad az árfolyam. Sajnos a heti teljesítménye alapján nem túl kedvező képet rajzolt ki, de segítségére lehet a 200 hetes mozgóátlag, ami alig 18 ezer alatt található.
Az Magyar Telekomban az 530 erős ellenállási zónának bizonyult, ami egybevág az év elejétől húzott enyhe emelkedő trendvonallal. A forgalom nagyon alacsony volt a papírban a héten, és erős ellenállások akadályozzák az emelkedést, mint az 550-es szint. E felett komoly problémát jelent az 50 hetes mozgóátlag, ami ugyan jelenleg még csak 580-nál tart, de a részvény több mint egy éve nem tartózkodott felette.
mfor.hu