A hét eleji pesszimizmust az utolsó napokban igyekezett korrigálni a piac, összességében azonban egy hét alatt csökkent az index. A BUX 131,34 pontot, 0,53 százalékot gyengült, így pénteken 24469,58 ponton zárt, míg egy héttel korábban 24.600,92 pont volt a záróértéke. Az index a 2009. december végi 21.227,01 pontos értékénél jelenleg 3.242,57 ponttal, 15,3 százalékkal magasabban áll. A közepes kapitalizációjú részvények indexe, a BUMIX egy hét alatt 0,65 százalékot, 14,25 pontot veszített értékéből, és pénteken záráskor 2.170,05 ponton állt.
A hét elején a szakértők már arról számoltak be, hogy kifulladt a magyar börzét jellemző optimista befektetői hangulat, és megkezdődött a profitrealizáció a piacon. Bár a régiós tőzsdék is gyengélkedtek a hét elején, mint a nyugat-európaiak, a BÉT még a régiós piacokat is alulmúlta. Szakértők szerint hétfőn elsősorban a Goldman Sachs bankházzal kapcsolatban előző péntek este kirobbant hírre estek az árfolyamok, ezt a Citigroup vártnál jobb eredménye sem tudta ellensúlyozni.
A hír szerint az Egyesült Államok értékpapír-felügyelete, a SEC csalás miatt feljelentést tett a Goldman Sachs befektetési bank ellen a nemzetközi pénzügyi válság kirobbantásában játszott szerepe miatt. A vád szerint a bank a nem elsőrendű (subprime) jelzáloghitel levelekre alapozott származékos befektetési eszközökkel kapcsolatban fontos információkat hallgatott el, hamisan állította be az aktuális helyzetet, és félretájékoztatta a befektetőket a kilátások felől.
Bár Nyugat-Európában negatív hangulat alakult ki csütörtökön, és ezt fokozta az a hír is, hogy a Moody's leminősítette Görögországot, a budapesti piac ettől elszakadva emelkedni tudott. A szakértők szerint vélhetően azért vásárolták a befektetők a magyar papírokat, mert a csütörtökön közölt görög, valamint ír, rekord mértékű költségvetési hiány miatt olyan piacot kerestek, amelyen látszólag rendben vannak az államháztartási adatok.
A veszteségek korrekciójával folytatódott a hét. Javított a bankszektor piaci hangulatán a Morgan Stanley várakozásokat felülmúló eredménye, majd pénteken a görögországi bejelentés hozott megnyugvást a piacokra. Görögország pénteken hivatalosan kérte az EU-IMF segélycsomag aktiválását. A segélycsomag 30 milliárd eurós uniós, és további 15 milliárd eurós IMF hitelt tartalmaz.
A részvénypiac forgalma 135,3 milliárd forintot ért el, szemben az előző heti 104,6 milliárd forinttal. A heti forgalom több mint felét, 62,25 százalékát az OTP adta 84,23 milliárd forint értékben. A Mol 18,52 milliárd forint forgalmat ért el, míg a Magyar Telekomban több mint 15,22 milliárd forint értékben kereskedtek a héten. A Richter forgalma pedig 11,79 milliárd forintot tett ki.
A hét nyertese az OTP volt, mivel a társaság részvényeinek értéke 1,41 százalékkal erősödött egy hét alatt, így pénteken 7050 forinton fejezte be a kereskedést. A többi vezető papír gyengült az elmúlt héten. A Mol árfolyama 1,27 százalékkal, 255 forinttal 19895 forintra, a Magyar Telekomé 0,37 százalékkal 3 forinttal 800 forintra esett, a Richter egy hét alatt 2,31 százalékkal, 1020 forinttal 43200 forintra gyengült.
MTI