3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gyenge hétkezdet után a hét végére jöttek meg a vevők a Budapesti Értéktőzsdére. Az index így is 131,34 pontot, 0,53 százalékot gyengült, így pénteken 24469,58 ponton zárt.

A hét eleji pesszimizmust az utolsó napokban igyekezett korrigálni a piac, összességében azonban egy hét alatt csökkent az index. A BUX 131,34 pontot, 0,53 százalékot gyengült, így pénteken 24469,58 ponton zárt, míg egy héttel korábban 24.600,92 pont volt a záróértéke. Az index a 2009. december végi 21.227,01 pontos értékénél jelenleg 3.242,57 ponttal, 15,3 százalékkal magasabban áll. A közepes kapitalizációjú részvények indexe, a BUMIX egy hét alatt 0,65 százalékot, 14,25 pontot veszített értékéből, és pénteken záráskor 2.170,05 ponton állt.

A hét elején a szakértők már arról számoltak be, hogy kifulladt a magyar börzét jellemző optimista befektetői hangulat, és megkezdődött a profitrealizáció a piacon. Bár a régiós tőzsdék is gyengélkedtek a hét elején, mint a nyugat-európaiak, a BÉT még a régiós piacokat is alulmúlta. Szakértők szerint hétfőn elsősorban a Goldman Sachs bankházzal kapcsolatban előző péntek este kirobbant hírre estek az árfolyamok, ezt a Citigroup vártnál jobb eredménye sem tudta ellensúlyozni.

A hír szerint az Egyesült Államok értékpapír-felügyelete, a SEC csalás miatt feljelentést tett a Goldman Sachs befektetési bank ellen a nemzetközi pénzügyi válság kirobbantásában játszott szerepe miatt. A vád szerint a bank a nem elsőrendű (subprime) jelzáloghitel levelekre alapozott származékos befektetési eszközökkel kapcsolatban fontos információkat hallgatott el, hamisan állította be az aktuális helyzetet, és félretájékoztatta a befektetőket a kilátások felől.

Bár Nyugat-Európában negatív hangulat alakult ki csütörtökön, és ezt fokozta az a hír is, hogy a Moody's leminősítette Görögországot, a budapesti piac ettől elszakadva emelkedni tudott. A szakértők szerint vélhetően azért vásárolták a befektetők a magyar papírokat, mert a csütörtökön közölt görög, valamint ír, rekord mértékű költségvetési hiány miatt olyan piacot kerestek, amelyen látszólag rendben vannak az államháztartási adatok.

A veszteségek korrekciójával folytatódott a hét. Javított a bankszektor piaci hangulatán a Morgan Stanley várakozásokat felülmúló eredménye, majd pénteken a görögországi bejelentés hozott megnyugvást a piacokra. Görögország pénteken hivatalosan kérte az EU-IMF segélycsomag aktiválását. A segélycsomag 30 milliárd eurós uniós, és további 15 milliárd eurós IMF hitelt tartalmaz.

A részvénypiac forgalma 135,3 milliárd forintot ért el, szemben az előző heti 104,6 milliárd forinttal. A heti forgalom több mint felét, 62,25 százalékát az OTP adta 84,23 milliárd forint értékben. A Mol 18,52 milliárd forint forgalmat ért el, míg a Magyar Telekomban több mint 15,22 milliárd forint értékben kereskedtek a héten. A Richter forgalma pedig 11,79 milliárd forintot tett ki.

A hét nyertese az OTP volt, mivel a társaság részvényeinek értéke 1,41 százalékkal erősödött egy hét alatt, így pénteken 7050 forinton fejezte be a kereskedést. A többi vezető papír gyengült az elmúlt héten. A Mol árfolyama 1,27 százalékkal, 255 forinttal 19895 forintra, a Magyar Telekomé 0,37 százalékkal 3 forinttal 800 forintra esett, a Richter egy hét alatt 2,31 százalékkal, 1020 forinttal 43200 forintra gyengült.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!