3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Várhatóan nem a hazai országgyűlési választások határozzák majd meg a hazai részvénypiac teljesítményét idén tavasszal - vélik a megkérdezett szakértők. Ugyanakkor nem árt résen lenni, a választási évek eddig mindig tartogattak kellemetlen hónapokat.

Várhatóan nem a hazai országgyűlési választások határozzák majd meg a hazai részvénypiac teljesítményét idén tavasszal - vélik a megkérdezett szakértők. Ugyanakkor nem árt résen lenni, a választási évek eddig mindig tartogattak kellemetlen hónapokat.

A tavaszi országgyűlési választásnak várhatóan nem lesz számottevő hatása a részvényárfolyamokra Budapesten - mondta Kuti Ákos, a Cashline Értékpapír elemzője a Napi Gazdaságnak. A befektetők felkészültek a jelenlegi viszonyok mellett a kormányváltásra, így nem éri őket majd váratlanul a parlament és a kormány átalakulása. Ha lesz is jelentős ármozgás a BÉT-en, azt inkább a nemzetközi piacokon bekövetkező változások indokolják majd, semmint a hazai választások vagy annak eredménye. Persze vannak nyitott kérdések - például hogy milyenek lesznek az erőviszonyok a választások után -, viszont most nem úgy tűnik, hogy a jelenlegi esélyes, a Fidesz-KDNP alapvető kérdésekben szembemenne azzal az elvárt makropályával, amelyet a nemzetközi szervezetekkel kötött megállapodások jelölnek ki az ország számára.

Mindezek ellenére a BÉT története nem sok jót ígér a választási évben. Kifejezetten a választási eredményekhez kapcsolható áresés ugyan csak 1998-ban volt a Budapesti Értéktőzsdén - a BUX index a Fidesz akkori győzelme után meredek esést produkált, ami a tőzsdei szlengbe Fi-bessz néven vonult be -, a részvénypiac lejtmenetét abban az évben mégsem ez, hanem a később kibontakozó orosz válság határozta meg. 2002-ben, az MSZP-SZDSZ koalíció győzelmét követően szintén lefelé indultak az árfolyamok a BÉT-en, a BUX index két hónap leforgása alatt 20 százalékot veszített értékéből. Ezt azonban akkor nem a kormányváltással, hanem a világ tőzsdéin tomboló besszhullámmal indokolták, a vezető amerikai indexek akkor nyáron újabb mélypontokat állítottak be az akkor már két éve tartó medvepiacon. Szintén nem a választásokhoz volt köthető, mégis hatalmas esés bontakozott ki 2006 májusában. Ez azonban akkor általános tendencia volt, a világ összes feltörekvő piacán hatalmas mélyrepülést mutattak be másfél hónap alatt a részvényárfolyamok, s Budapest csak a nemzetközi trendekhez igazodott. A BUX index több mint 20 százalékot esett ez alatt a másfél hónap alatt.


A választások tehát önmagukban talán nem fogják érdemben megrengetni a piacot, a választási éveknek viszont nincs szép múltjuk tőzsdei szempontból.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!