A német ZEW intézet és az Erste Bank közös felmérése szerint nagyot fordult a befektetői hangulat a magyar részvénypiaccal kapcsolatban. A januári felmérésben megkérdezett, a régióban is befektető 71 alapkezelő és pénzügyi szakember 64,5 százaléka emelkedést várt a BUX indextől a következő hat hónapos időtávra.
A Napi Gazdaság által idézett felmérés szerint az emelkedést várók aránya utoljára a Lehman-csőd előtt volt ilyen magas, a 2008 szeptemberében készült felmérésben 68 százalékon állt. Az optimista szakemberek látványos többsége furcsa annak fényében, hogy az egy hónappal korábbi felmérésben még csak 37 százalék körül volt az emelkedést várók aránya. A BUX esésére tippelők tábora eközben természetesen megfogyatkozott, mindössze 22,2 százalék gondolja úgy, hogy fél év múlva alacsonyabban lesz az irányadó mutató, mint most. Az úgynevezett bull/bear spread (bikák és medvék arányának különbsége) szintén a Lehman-csőd előtti értékekre ugrott.
A januárban csúcsra futó optimizmus a profiknál nem egyedülálló jelenség, hiszen nemcsak a régiós szakemberek, de az Egyesült Államokban tevékenykedő tőzsdei tanácsadók körében is a hosszvárás volt a jellemző az év első hónapjában. Az Investor Intelligence felmérésében január közepén például szintén két és fél éve nem látott magasságba jutott a bull/bear spread, tehát az előző hossz csúcsa óta nem látott magasságba emelkedett az optimista tanácsadók aránya.
Az ilyen típusú hangulati felméréseket gyakran kontraindikátorként használják piaci elemzők, mondván, ha valamelyik irányban szélsőséges a befektetői hangulat, akkor a pozicionáltság is szélsőséges állapotba jutott, s a piac rendszerint az ellenkező irányba mozdult. A tapasztalat azt mutatja, hogy az árfolyamok leginkább együtt mozognak a mutatóval, azaz ha felfelé mennek a részvényárak, a szereplők egyre optimistábbakká válnak, áresés esetén pedig a pesszimisták tábora nő.
A felmérés szerint hatalmasat ugrott a régió vezető részvényeivel kapcsolatos optimizmus is. Az Erste Bank által számolt régiós blue chip indextől, az NTX-től 73,2 százalék vár áremelkedést, ami azért furcsa, mert ilyen arányban egyik nemzeti indexnél (Crobex, ATX, PX-50, WIG) sem remélik az áremelkedést a megkérdezettek.