Számottevő eséssel zártak a tengerentúli tőzsdeindexek. A gyenge gazdasági adatok, illetve a jegybank körüli bizonytalanságok nyomták rá a bélyegüket a szerdai kereskedésre.
A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 1,13 százalékos csökkenéssel 10120 ponton zárt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,91 százalékkal 2179 pontra csökkent. Az S&P 500-as mutató 1,18 százalékkal 1084 pontra süllyedt.
A kereskedők azt mondák, hogy részben a Motorola és a Qualcomm kedvezőtlen kilátásaira, és a globális gazdaság helyzetével kapcsolatban felerősödött bizonytalanságokra kerültek lejtmenetbe a részvényárak.
Rontotta a befektetői bizalmat, hogy a Standard & Poor's aggodalmát fejezte ki a brit pénzügyi rendszerrel kapcsolatban. A hitelminősítő szerint a brit bankrendszer már nem tartozik a legstabilabb, alacsony kockázatúak közé. Eközben a katasztrofális görög államháztartási helyzet miatt egyre bizonytalanabb, hogy Athén képes lesz-e időben rendezni adósságait.
Tovább rontott a képen, hogy csütörtökön csalódást okozó amerikai makrogazdasági adatok láttak napvilágot. A múlt héten a vártnál kevésbé csökkent az amerikai munkanélküli segélykérelmek száma, miközben a decemberi tartós cikkek rendelésállománya a becsültnél lényegesebben kisebb mértékben bővült.
A befektetői bizonytalanságot erősítette, hogy magyar idő szerint pénteken, a kora hajnali órákban szavaz a szenátus az amerikai jegybank (Fed) elnökének a jövőjéről. Ben Bernanke megbízatása január 31-én jár le. Elnöki mandátumának a meghosszabbításához a szavazatok egyszerű többsége is elegendő. (MTI)