A várt 15 ezres növekedés helyett 20 ezerrel csökkent januárban a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban, a munkanélküliségi ráta viszont 10 százalékról 9,7 százalékra csökkent - jelentették be az amerikai hatóságok pénteken. Mindez azt jelenti, hogy a tengerentúlon továbbra sincs vége az elbocsátásoknak, korai még fellélegezni a piacoknak.
Nem tört meg egy két éve tartó folyamat, mely szerint 2008 januárja óta minden hónapban csökken Amerikában a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma (nonfarm payroll). 2010 első hónapjában 20 ezerrel kevesebb embert foglalkoztattak a tengerentúlon, mint tavaly decemberben, pedig az elemzők már pozitív adatra számítottak.
A munkanélküliség viszont a vártnál kedvezőbben alakult: a novemberi és a decemberi 10 százalékos ráta 9,7 százalékra mérséklődött januárban, ami jobb, mint az elemzői várakozás, a szakértők ugyanis stagnálást vártak. A 9,7 százalékos munkanélküliségi arány tavaly augusztus óta a legalacsonyabb.
A két adat némileg ellentmond egymásnak, a szakemberek szerint a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma azért esett vissza, mert a cégek többsége inkább a meglévő dolgozók munkaidejét növeli, illetve túlórákat vezet be ahelyett, hogy új embereket venne fel. Ezt jól jelzi az is, hogy emelkedett a heti átlagos munkaórák száma, illetve az átlagos órabérek mértéke.
Az elemzői vélemények egyébként elég széles skálán mozogtak: a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak számát tekintve 100 ezres növekedés és csökkenés között ingadozott a szakemberek véleménye, míg a munkanélküliséget 9,8-10,3 százalékra várták az elemzők.
A részletes számok azt mutatják, hogy a kormányzati szektorban 8000-rel csökkent az álláshelyek száma januárban: a helyi, megyei és állami önkormányzatok 41 ezer embert bocsátottak el, a központi hivatalok viszont 33 ezerrel növelték a létszámot.
"A ma délutáni amerikai makroadatok inkább rossznak értékelhetőek mint jónak" - vélekedik Sörös Csaba, a TakarékBank elemzője. Az, hogy a munkanélküliségi ráta 10 százalékról. 9,7 százalékra csökkent természetesen pozitív, de tudni kell, hogy bizonyos idő után a munkanélküliek kikerülnek az aktív keresők táborából és innentől már inaktívaknak számítanak, tehát a munkanélküliségi ráta számlálójából kiesnek. Egy ide vágó adat: 2009 januárjához képest, mostanra 734 ezerről 1,1 millióra növekedett az állást aktívan nem keresők száma. Ők például nem számítanak bele a munkanélküliségbe, ezért is csökkenhetett az 9,7 százalékra.
"Véleményünk szerint a mai adatoknak - a fordított szemüvegen keresztül nézve se - nincs annyi erejük, hogy megfordítsák a 2 hete eső piacokat, de egy nulla körüli, kis mínuszos napra jó esély van az amerikai tőzsdéken, az euró/forint is maradhat a 272-274-es sávban. Jövő héten viszont újra mehetünk lefelé még egy 2-3 százalékot mindenképpen a tőzsdéken, a permanens problémák miatt (Obama bankregulációja, Eurózónás költségvetési problémák, szeptember óta várt 10-15 százalékkos korrekció)" - folytatódik az elemzés.