A pénzügyi szektorban tegnap tört ki a komolyabb pánik, miután kiderült, hogy a Lehman Brothersnek nem sikerül tőkét bevonnia. Közben a Merrill Lynchre felvásárlási ajánlatot tett a Bank of America, míg az AIG a Fed-hez fordult 40 milliárd dollár hitelért. Egyelőre úgy tűnik, hogy az amerikai kormány sem menti meg a Lehmant a csődtől, a cég máris csődvédelmet kért, amíg az átszervezéseket befejezi. A futures indexek komoly zuhanást valószínűsítenek az amerikai tőzsdéken.
A futures indexek alapján a Dow Jones 3 százalékos mínuszban nyithat magyar idő szerint délután fél négykor. A Standard & Poor's esetében 3,61 százalékos szakadás várható a nyitás után, míg a Nasdaq 2,7 százalékkal gyengülhet.
A Bank of America 50 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatot tett a Merrill Lynchért, az egybekelést még a felügyeletnek jóvá kell hagynia. A BoA korábban a Lehman kapcsán került szóba, mint esetleges befektető, azonban a hétvégén megszakadtak a tárgyalások. A Barclays szintén elzárkózott attól, hogy tulajdonrészt vegyen a negyedik legnagyobb amerikai bankba, mely így komoly bajba került. Ma hajnalban már csődvédelmet kért maga ellen.
Közben egyre nagyobb a gond az AIG háza táján is. A világ legnagyobb biztosítója 40 milliárd dolláros hitelért folyamodott a Fed-hez, hogy ebből fedezze veszteségeinek nagy részét. Ha a jegybanktól nem kapja meg a segítséget a cég, akkor megrendülhet a pénzügyi helyzete. Eközben fontos átalakításokat is bejelentettek, várhatóan szükség lesz több nyereséges üzletág eladására is, hogy a veszteségeket fedezni tudják.
Az AIG papírjai 45 százalékot buktak a múlt héten, ebből csak pénteken 30 százalék volt a zuhanás. Ma a nyitás előtt a cég részvényei további 48 százalékkal lettek olcsóbbak, félő, hogy ugyanúgy elértéktelenednek a papírok, mint a Lehman esetében.
Vasárnap a világ tíz vezető bankja is úgy döntött, hogy közbeavatkozik, és létre hoztak egy 70 milliárd dolláros alapot a bajba jutott pénzintézetek megsegítésére.
Jelentős makroadat ma nem jelenik meg, az egyetlen pozitív hír az olajár további zuhanása volt a nap első felében. Délután 96,03 dollárba került egy hordó nyersanyag, ez 5,15 dollárral volt alacsonyabb a pénteki árfolyamnál. Utoljára még az év elején volt ilyen olcsó az olaj, mielőtt átlépte volna a 100 dolláros lélektani határt. A júliusi 147 dolláros csúcshoz képest már közel 50 százalékot bukott az olajár.