Meglehetősen eltérően ítélik meg a magyar tőzsde jövő évi kilátásait a Napi Gazdaság által megkérdezett elemzők: a rendszer összeomlásától kezdve a nyugodt árfolyam-emelkedésig széles skálán szóródnak a vélemények.
Nagy az esély, hogy jövőre véget ér az a piramisjáték, ami arra megy ki, hogy az amerikai adósságot szétterítse a világban, a játék ugyanis csak addig tarthat, míg van új beszálló. Hogy mikor kerül a piacra az utolsó befektetésre váró cent, az sajnos nem jósolható meg pontosan; lehet, hogy már januárban, de az is lehet, hogy csak valamikor később. Mindenesetre ha nyugodt évünk lenne, ha beállnánk egy sávba, az nagyon meglepne - mondta a Napinak Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline vezető elemzője.
A válságot ugyanis csak látszólag sikerült megoldani: a pénznyomtatás ugyan megakadályozta a pénzügyi rendszer összeomlását, ám a gazdaság szerkezeti problémáit nem oldotta meg. Nem lehet már visszaterelni az embereket abba a fogyasztási mederbe, amelyben korábban jártak, s Kína sem termel már olyan olcsón, mint egy évtizede - azaz az "Ázsia termel, az USA fogyaszt" modell már nem működőképes. A döntéshozók azonban láthatólag nem akarják, nem tudják kezelni ezt a helyzetet, pusztán rövid távú érdekeik mentén cselekszenek. Ilyen helyzetben Magyarország továbbra is igen sérülékeny, a külső hatások ellen szinte védtelen. Hazánk megítélése ugyanis leginkább attól függ, hogy a meghatározó szereplők - érdekeiknek megfelelően - mit terjesztenek rólunk. A mai világban jó marketinggel bármiről és az ellenkezőjéről is meggyőzhető a piac - véli Sarkadi.
Ennyire nem pesszimista a kilátásokat illetően Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője, ám ő sem hiszi, hogy 2010-ben megismétlődhetne az idei emelkedés. A részvényárak a szakember szerint már tükrözik a jövőre és a 2011-re várt nyereségnövekedést is, így az árfolyam-emelkedésnek nem nagyon van további tere. A célárakból kiindulva a BUX-ot jövő év végére a jelenlegi szint közelébe, 20 300 pontra várja a Concorde. A blue chipek közül - amennyiben folytatódik az állampapír-piaci hozamok csökkenése - egyedül a Telekom esetében tart elképzelhetőnek jelentősebb felértékelődést Vágó, a távközlési papír ezért bekerült a Concorde leginkább ajánlott részvényei közé is. Az OTP esetében az ukrán és a bolgár kockázatok miatt kevéssé valószínű a további drágulás, a Molnál az INA-integráció és a kurdisztáni fúrások, a Richternél pedig a gyógyszerkutatások rövid távú hatását értékelik túl a részvényárfolyamban a befektetők - véli Vágó. (E pozitív hatások persze majd jelentkeznek, ám csak hosszabb távon.) A Magyar Telekom mellett az Egisben és a magyar vállalati kötvényekben lát még jövőre fantáziát a Concorde. Szerintük az első félévben a bőséges likviditásnak köszönhetően ugyan még folytatódhat az emelkedés, ám ahogy csökken a pénzbőség, az év második felében úgy fordulnak majd lefelé az árfolyamok.
Az ideihez hasonló heves mozgásokra nem számít jövőre Herczenik Ákos, a Raiffeisen elemzője sem. Szerinte a fő kérdés az, hogy az elmúlt 5-6 hét globális emelkedése vajon bázisépítés volt a további emelkedéshez, vagy - amit valószínűbbnek tart - tetőépítés egy küszöbönálló korrekció előtt. Herczenik úgy véli, jövőre szélesebb sávkereskedésre lehet számítani, amelynek a felső negyedében járhatnak jelenleg az árfolyamok, így aki éves perspektívában gondolkodik, annak nem most kell betáraznia részvényekből, adódnak majd kedvezőbb beszállási szintek is. Igaz, a likviditásbőség és az alternatív befektetések hiánya még hajthatja felfelé az árfolyamokat.Magyarország tekintetében a szakember szerint a választások után, az államháztartási hiány kapcsán jöhetnek még a piacot negatívan befolyásoló meglepetések, amelyek felerősíthetik egy esetleges nemzetközi kijózanodás előidézte esés hatásait. Régiós összehasonlításban viszont Herczenik szerint nem lógunk majd ki a sorból.
Jövőre továbbra is a nemzetközi hangulat határozhatja meg a magyar piac irányát, amelyet, amíg a jegybankok rekord alacsonyan tartják irányadó kamatlábaikat, a likviditásbőség mozgat - emelte ki Török Bálint, a Buda-Cash elemzője. Negatívan hathat ugyanakkor a szakember szerint, hogy a kamatok tartása mellett az első félévben megkezdődhet a pénzbőség apasztása. Kedvező tényező lehet viszont a gazdaság élénkülésének folytatódása, ami azután a vállalati eredmények javulásában nyilvánulhat meg. S bár Török szerint a céges profitok növekedése nagyjából már beárazódott és kicsit előre is szaladtak az árfolyamok, az előretekintő P/E-ráták történeti összehasonlításban még nem olyan vadak. Hazánk esetében az elemző szerint a választások előtti kivárás nyomhatja rá bélyegét a kereskedésre, hiszen a következő kormány gazdaságpolitikai programja úgyis csak beiktatása után ölt testet. Így az első fél év során a külföldiek a bizonytalanság miatt hanyagolhatják a pesti piacot. Ezáltal rövid távon régiós összehasonlításban külön utat járhatunk és egy esetleges további emelkedésben lemaradhatunk. Hosszú távon azonban marad a korreláció, hiszen a befektetői kör ugyanaz. (Napi Gazdaság)