A várva várt délutáni amerikai makroadat sem hozott komoly mozgást a Budapesti Értéktőzsdére, a BUX index a nap végén is több mint egy százalékos pluszban állt. A vártnál gyengébb munkanélküliségi statisztika után kicsit megrángatták az árfolyamokat, de érdemben nem változott a pozitív hangulat.
22 197 ponton állt meg a pénteki kereskedés végén a BUX index, ez 1,07 százalékkal volt magasabb az egy nappal korábbi szintnél. A forgalom kimondottan magas volt, a zárásig több mint 30 milliárd forint cserélt gazdát a részvénypiacon.
A vezető részvények a Richter kivételével erősödni tudtak, különösen az OTP-nek volt jó napja. A bankpapírok 5737 forinton zárták a hetet, ez 2,14 százalékkal volt magasabb, mint a csütörtöki árfolyam. A Mol 19 370 forintos ára is 1,57 százalékos javulást jelentett, a Magyar Telekom pedig 722 forinton fejezte be a pénteki napot, ami 0,7 százalékos drágulásnak felelt meg.
Felemás napot zártak a gyógyszergyártók: a Richter 41 950 forintos szintje 0,47 százalékkal elmaradt a csütörtökitől, az Egis pedig 0,74 százalékos emelkedés után 18 940 forinton zárt.
A forint egész nap erősödésben volt, a délutáni vártnál gyengébb amerikai munkanélküliségi adat még adott egy lökést a hazai devizának. A részvénypiac zárása után nem sokkal 268 forint körül volt az euró ára, ez 0,8 százalékkal maradt el a csütörtök délutáni szinttől. A dollárral szemben 187,38-ig erősödött a magyar fizetőeszköz, míg a svájci frank 181,30-nál állt.
A nemzetközi piacok reggel pluszban kezdtek, majd délután benéztek csütörtöki értékük alá is, a végére viszont megint javult a hangulat. Délután a londoni FTSE szinte ugyanott állt, ahol csütörtökön, a frankfurti DAX pedig 0,31 százalékot tudott javítani. Régiónkban a varsói WIG 20 0,16 százalékkal erősödött, a prágai tőzsde PX indexe pedig 0,39 százalékkal kapaszkodott feljebb.
A tengerentúlon a nyitás előtt közölték a decemberi munkanélküliségi adatokat: a ráta 10 százalékon stagnált 2009 utolsó hónapjában, viszont a cégek a vártnál sokkal több embert bocsátottak el. Az elemzők már csak minimális leépítésre számítottak, ezzel ellentétben további 85 ezren veszítették el az állásukat.
Annak ellenére, hogy az adat rosszabb lett a vártnál, a tőzsdék faragtak korábbi hátrányukból a hírre: az első pár óra után a Dow 0,25 százalékkal állt csütörtöki értéke alatt, a S&P pedig 0,11 százalékos mínuszban volt.