A tavalyi utolsó negyedévben a külföldiek és a magyar magánszemélyek is adogattak el részvényeikből, a vevői oldalon szinte kizárólag magyar pénzintézetek álltak. Az árfolyam-emelkedésnek köszönhetően azonban minden szereplő részvényvagyona növekedett, írja a Napi Gazdaság.
A háztartások és a külföldi befektetők is inkább eladóként jelentek meg a tavalyi utolsó negyedévben a Budapesti Értéktőzsdén, a magánszemélyek 13, a nem rezidensek 21 milliárd forint értékű részvénytől váltak meg. Papírjaikat szinte egytől egyig a magyar pénzügyi vállalatok (nyugdíjpénztárak, biztosítók, stb.) vásárolták meg - összesen 35 milliárd forint értékben - derül ki az MNB statisztikájából. Az árfolyam-emelkedésnek köszönhetően azonban valamennyi szereplő részvényvagyona emelkedett, a felértékelődés a külföldiek pénztárcáját 152, a magyar háztartásokét 22, a magyar pénzügyi vállalkozásokét pedig 60 milliárd forinttal hizlalta. (A legtöbb papírt, a teljes állomány 72,8 százalékát a külföldiek birtokolják, a háztartásoknál a részvények 5,5 százaléka található.)
A háztartások vagyonuk legnagyobb részét továbbra is befektetési jegyekben tartják, a 3099 milliárd forintnyi teljes állományból a magánszemélyeknél 1714 milliárd, a pénzügyi vállalatoknál 1060 milliárd, a nem pénzügyi vállalatoknál pedig 233 milliárd forint értékű befektetési jegy volt.