3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csütörtökön is folytatódott a tőzsdék mélyrepülése, a New York-i piacok óriási pofont kaptak. A világgazdaság lassulásától való aggodalom pánikszerű eladásokat generált, a 2008-2009-es válság óta nem volt ehhez fogható zuhanás a piacokon.

A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 512 pontos (!), 4,31 százalékos zuhanás után  11383 pontra gyengült. A Nasdaq Composite mutatója még ennél is jobban beszakadt, a 136 pontos esés öt százalék feletti gyengülést takar. A technológiai részvények indexe 2556 ponton fejezte be a napot. Az S&P 500-as mutató 4,78 százalékkal 1200 pontra süllyedt. 

Rosszul indult a nap a tengerentúli piacokon, annak ellenére, hogy sokan vártak korrekciót, és a kereskedés előtt közzétett munkaerő piaci adat is biztató volt. A gazdasági lassulás azonban már a nyitáskor is sok befektetőt elbizonytalanított. Olaj volt a tűzre az EKB elnökének, Jean-Claude Trichet-nek a nyilatkozata, aki tett egy olyan utalást, mely szerint nagy a bizonytalanság a következő időszak gazdasági kilátásait illetően. Más kérdés, hogy szerinte továbbra is növekszik az unió gazdasága, illetve kilátásba helyezte, hogy kötvényvásárlással az EKB biztosítja a bankok számára szükséges likviditást, ám ezt ezúttal nem akarták meghallani a befektetők.

A New York-i tőzsdén az európai problémák mellett természetesen továbbra is az amerikai gazdaság bajai, és a lehetséges recesszió táplálta a félelmeket, amelyek a nap előre haladtával növekedtek. Az eladások által letört technikai szintek ráadásul újabb befektetők számára adtak jelzést a kiszállásra, így a nap második fele a pánikszerű eladások mintapéldáját hozta. Gyakorlatilag válogatás nélkül minden részvénytől igyekeztek megválni a befektetők. (Persze lehet, hogy a következő hetek őket igazolják.)

Tovább gerjesztette az esést, hogy a recessziós félelmek kihatottak az árupiacokra is, így az olaj is nagyon durván beesett. Ennek hatására pedig az adott termékekhez kapcsolódó részvények is jelentősen csökkentek. A nap végén így a legnagyobb vesztesek az energiaipari és a nyersanyagtermelő cégek lettek. 

Csütörtökön az mfor.hu két szakírója (Varga Péter, és Zsiday Viktor) is annak a véleményének adott hangot, hogy némi megnyugvás időszerű lenne, ez nem következett be, és az idei eddigi lokális minimumokat meghaladva az indexekben technikai szempontból további tér nyílt meg lefele. Más szempontból viszony az utóbbi napok erőteljesen begyorsuló esése immár valóban korrekciót hozhat. Így talán a hét utolsó napja nem lesz már ennyire durva a Wall Streeten. A problémák ugyanakkor nem egyik napról a másikra fognak megoldódni, így egy lehetséges emelkedés esetén az esés réme folyamatosan fenyegethet majd.

A devizapiacon az euró volt a késő délutáni és az esti órák vesztese. A közös európai fizetőeszköz a dollárral szemben az 1,4-es szintig esett. Eközben (immár mondhatnánk természetesen) a svájci frank ismét szárnyalni kezdett, és a kurzusa a történelmi csúcs közelébe került, az amerikai tőzsdezárás idején 1,08 volt az euró-frank keresztárfolyam. A frank a forinttal szemben is a történelmi csúcs közelébe ugrott, 252 felett kötöttek üzletet a két devizapárra.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!