A Napi Gazdaság által megkérdezett szakemberek szerint a folyamat évekkel ezelőtt, a vásárlási szokások átrendeződésével, a plázák térnyerésével kezdődött. A tömegigényekre berendezkedett, kényelmi szolgáltatások sorát felmutató központokkal szemben az sem tett jót a kis belvárosi utcáknak, hogy egyre drágább és nehézkesebb lett a parkolás. Emiatt az idáig "húzó" üzleteknek számító bankok, biztosító- és telefontársaságok is menekülnek az utcákból.
A belvárosi szállodák adatai szerint a folyamat a települések turizmusát is negatívan befolyásolja. Így az üzletek tulajdonosai a bérleti díjak csökkentésével és más kedvezményekkel igyekeznek lelket lehelni az utcákba. Az egri belváros üzleteinek mintegy 50 bérlője például tavaly azt kérte az önkormányzattól, tekintsenek el az évente esedékes inflációkövető díjemeléstől. A helyhatóság egyelőre a parkolási rend módosításával, valamint különböző rendezvényekkel igyekszik úrrá lenni a helyzeten. Szekszárd főutcájának kirakataiban is áru helyett egyre több a kiadó-eladó felirat.
Hollán Noémi, az ingatlanközvetítéssel foglalkozó Gemenc Kft. értékesítési vezetője szerint 2008 második, illetve 2009 első felében a növekvő munkanélküliség még sokakat sarkallt üzletnyitásra, ám tavaly július óta a piac zuhanórepülésben van. A helyzeten az sem változtatott, hogy a bérleti díjak több mint 20 százalékkal csökkentek, s jelenleg az átlagos négyzetméterárak már a 2500 forintot sem érik el.
A pécsi kereskedők és vendéglőtulajdonosok gondjait a városban zajló építkezések növelik. Az elsősorban érintett Király és a Felsővámház utcai, valamint Széchenyi téri vállalkozók drasztikusan, mintegy 50-80 százalékkal csökkenő bevételeik miatt az év elején városházi meghallgatást kezdeményeztek és bejelentették: pertársaságot alakítanak. Azt szeretnék elérni, hogy az önkormányzat - valamilyen módon - elsősorban a bérleti díjak befagyasztásával, illetve csökkentésével mérsékelje veszteségeiket. Egyik képviselőjük a Napinak elmondta, a zaj és a por miatt olyan mértékű a forgalomcsökkenés, hogy a további nyitva tartással csak a veszteségeiket növelnék.
Kaposváron legutóbb az kavart nagy vihart, hogy a főtéren, a városháza mellett jelentős költséggel teljesen átépített patinás ház legnagyobb üzletét hosszú huzavona után is csak kínai áruháznak lehetett kiadni.
A közgyűlés döntése értelmében Nagykanizsán hétfőtől tíz százalékkal csökken a helyhatósági tulajdonban levő belvárosi üzletek bérleti díja. Ez több mint száz bérlőnek összesen 13 millió forint megtakarítást jelent. A dél-zalai városban tavaly nyáron még mindössze öt üres üzlet volt, a számuk mára 21-re nőtt. Hasonló megfontolásokból időszakosan - januártól április végéig - 30 százalékkal csökkenti a belvárosi üzletek bérleti díját a keszthelyi önkormányzat is. Mindez az ottani bérlőknek 5 millió forintot hoz. A helyhatóság egyik vezető beosztású, a rendelet előkészítésében is részt vevő munkatársa a Napinak elmondta, számításaik szerint közvetlenül, illetve közvetve évi akár százmilliós nagyságrendű bevételkiesést okozhat Keszthelynek, többek között az itt lévő szállodáknak, ha elnéptelenedik a sétálóutca.