5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hektikus kereskedés jellemezte a hetet, a Dubai World hiteltartozása miatti aggodalom pedig ismét elbizonytalanította a befektetőket. A magyar tőzsdén a Raiffesien Bank heti elemzése szerint a nagyobb részvények fontos támaszokat törtek, így könnyen lehet, hogy az év vége előtt még eshet a tőzsde.

Hektikus kereskedés jellemezte a hetet, a Dubai World hiteltartozása miatti aggodalom pedig ismét elbizonytalanította a befektetőket. A magyar tőzsdén a Raiffesien Bank heti elemzése szerint a nagyobb részvények fontos támaszokat törtek, így könnyen lehet, hogy az év vége előtt még eshet a tőzsde.

Meglehetősen érdekesnek bizonyult november hónap utolsó hete az Egyesült Államokban. A hét eleji gazdasági adatok szokás szerint vegyes képet mutattak, de a befektetők nem zavartatták magukat. A forgalom a szokásosnál is alacsonyabb volt a csütörtöki Hálaadási ünnep miatt. Erre a napra időzítette a Dubai World hiteltartozásának elhalasztásáról szóló bejelentését. Amerika nélkül nagyot estek a piacok, de péntekre sikerült visszaszerezni a veszteségeket, mert az alapkezelők a szörnyű 2008-as év után ragaszkodnak bonuszukhoz. Jelentős mozgásban ők már nem vesznek részt, mert a megélhetésük függ tőle. Kivárják a 2010-et. A "dubaji pánikból" annyi levonható, hogy rendkívül gyenge lábakon állnak a túlfeszített piacok, ahol az összes eszköz közösen mozdul el (nemesfémek, devizák, részvények) és megint csak a dollárt találták alternatív mentsvárnak.

Egyes eszközökben veszélyesen egy irányba állnak a befektetői tömegek, mint a dollár, ami ritkán szokott jóra vezetni. A Hálaadás utáni péntek, Fekete Péntek az USA-ban, mert ezen a napon lendülnek pozitívba profitszinten a kiskereskedők. Azonban a héten megjelent bizalmi indexből kiderül, hogy az amerikaiak továbbra sem képesek fogyasztani. Az általános vélekedés, hogy a rekord rossz tavalyi év után az idei még rosszabb lesz. Az összesített negyedéves adatokból láthattuk, hogy már egy éve folyamatosan csökken a cégek árbevétele, ami példátlan az 1957-58-as recesszió óta. Intő jel lehet a piacokra a pénzügyi szektor alulteljesítése, valamint a dollár volatilitása.

Ázsiában a hét utolsó két napjának eseménye döntött a térség indexeinek teljesítményéről, mind a negatív tartományban zárt. A hír, hogy a Dubai World elhalasztaná következő törlesztését hat hónappal jelentős eladási hullámot indított meg. Amelyet csak fokozott a tény, hogy Amerika a Hálaadás ünnepe miatt zárva volt. Elsősorban a potenciális hitelező bankokat valamint az építő vállalatokat adták a hírre.

Japánban a jegybank és a kormány között tovább folytatódott a szópárbaj, a legfrissebb adatoknak köszönhetően. Ugyan javult a munkanélküliségi adat (5,1%) és többet is költöttek a háztartások (1,6%) a tavalyi évhez képest a maginfláció 2,2 százalékkal esett. Mindezek ellenére a jen 14 éves magasságokba szárnyalt a dollárral szemben, mert a helyi befektetők hazaviszik pénzüket. Ez rendkívül kedvezőtlen a jelentős exportszektorral rendelkező ország számára, így aktív beavatkozást is fontolgat a jegybank, amire nem volt példa 2004 óta. Kínában továbbra is a pénzügyi intézmények tőkeemelésétől tartanak a várhatóan szigorodó szabályok következtében. Probléma, hogy a bankok még mindig nem foglalkoztak az iparágnak juttatott gyengébb hitelekkel. Az erősebb dollár hatására csökkenő olaj is lefelé nyomta az árakat. A jövő héten hivatalosan is elkezdődnek a karácsonyi akciók, de kérdéses, hogy a fogyasztó mennyire van ünnepi hangulatban.

Némileg más a helyzet a hazai piacon, miután a Richter-t kivéve az összes vezető papír megtörte fontos támaszait. Az OTP átesett az 5400-5500-as ellenállásain, 5000 lehet a következő megálló. A papír most ebbe a sávba szorulhat be. A MOL alapvetően egy sávban mozog, melynek az alja 14600 körül van, tehát tér itt is van lefelé. Elvileg ez a papír is megtört egy ellenállást ezen belül 15800-nál (50 napos mozgóátlag), így a papír a továbbiakban sérülékenyebb lehet lefelé, a lefelé mutató kockázatok azonban mérsékeltebbek.


A Richterben a következő kulcsszint lefelé 40000 körül van, ennek törése a régen tartó emelkedő trendet is törné. Az Egis is visszaesett a 18500 körüli támaszok köré, mely jelentősebb teret nyitna lefelé. A Magyar Telekomban elesett a sokáig kitartó 750-es ellenállás, azonnal lezuhant a következő támaszig, mely 715-725 fölött tarthatja egy ideig. Utána a mélység 670 körülig. Alapvetően továbbra is az OTP-Magyar Telekom párost tartjuk a legsebezhetőbbnek. A hazai piacon a korábbi támaszok megtörése anélkül történt meg, hogy a nemzetközi környezetben valójában megroppant volna a piac. Ennek pedig az lehet a következménye, hogy amennyiben kint megtörnek a támaszok a hazai piacon automatikusan törhetnek már a következő szintek. Tehát még indokoltabb az óvatosság, különösen a korábbról esetlegesen beragadt long pozíciók kapcsán.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!