A drága dollár lerántotta a tengerentúli tőzsdéket, így egy százalék feletti veszteséggel zártak New Yorkban. Az értékpapírok mellett a nyersanyagárak is estek, a néhány hete még az 1200 dolláros arany például 1100 alá került.
Egy százalék feletti veszteségen zártak a New York-i értéktőzsde vezető indexei a csütörtöki kereskedésben. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 1,27 százalékkal (132,86 ponttal) 10.308,26 pontra csökkent. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,22 százalékkal (26,86 ponttal) 2180,05 pontra gyengült. Az S&P 500-as mutató szintén esett, 1,18 százalékkal (13,10 ponttal), 1096,08 pontra.
A visszaesésben szerepet játszottak az amerikai jegybanknak (Fed) az amerikai gazdaság állapotával kapcsolatban előző nap elhangzott derűlátó kijelentései, ami több hónapos csúcsra repítette a dollárt. A dráguló dollár hatására ugyanakkor csökkentek a nyersanyagárak, és ennek a hatására a nyersanyagtermelő cégek részvényei.
A Fed véleményére felerősödtek azok a várakozások, hogy a bank az eddig jósoltnál korábban kezdi meg a kamatemelést. Ezeket a várakozásokat tovább erősítették a csütörtökön ismertetett, a vártnál jobb amerikai makrogazdasági adatok. Így például javult a gazdasági kilátások megítélése az Egyesült Államokban novemberben, már a nyolcadik egymást követő hónapban, ami azt jelzi, hogy folytatódik az amerikai gazdaság élénkülése jövőre.
A Conference Board gazdaságkutató összetett konjunktúramutatója (leading indicators) 0,9 százalékkal 104,9 pontra nőtt novemberben, miután 0,3 százalékkal emelkedett októberben. A novemberi mutató 2007 júliusa óta a legmagasabb szintre került.
Ugyancsak csütörtökön ismertették, hogy jelentősen nőtt - a várt csökkenés helyett - a közép-atlanti térségben a feldolgozóipari aktivitás decemberben a Fed philadelphiai részlegének adata szerint. Az ezt jelző mutató 20,4 pontra nőtt a novemberi 16,7 pontról. A szakértők csökkentést, 16,0 pontot vártak. A nulla szint fölötti érték a feldolgozóipari szektor élénkülését jelzi. Elemzők szerint a Fed philadelphiai körzete feldolgozóipari aktivitásának adata általában az országos trendet tükrözi.
Gyengültek a pénzügyi rézvények, mert a Meredith Whitney Advisory Group rontott a Goldman Sachs és a Morgan Stanley nyereségkilátásán 2011-ig. Esett a Citigroup árfolyama, mert gyenge volt a kereslet 20 milliárd dolláros részvény- és kötvénykibocsátása iránt, ami miatt az amerikai pénzügyminisztérium egyelőre lemondott arról a tervéről, hogy eladja a bankban lévő részesedését.