3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A drága dollár lerántotta a tengerentúli tőzsdéket, így egy százalék feletti veszteséggel zártak New Yorkban. Az értékpapírok mellett a nyersanyagárak is estek, a néhány hete még az 1200 dolláros arany például 1100 alá került.

A drága dollár lerántotta a tengerentúli tőzsdéket, így egy százalék feletti veszteséggel zártak New Yorkban. Az értékpapírok mellett a nyersanyagárak is estek, a néhány hete még az 1200 dolláros arany például 1100 alá került.

Egy százalék feletti veszteségen zártak a New York-i értéktőzsde vezető indexei a csütörtöki kereskedésben. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 1,27 százalékkal (132,86 ponttal) 10.308,26 pontra csökkent. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,22 százalékkal (26,86 ponttal) 2180,05 pontra gyengült. Az S&P 500-as mutató szintén esett, 1,18 százalékkal (13,10 ponttal), 1096,08 pontra.

A visszaesésben szerepet játszottak az amerikai jegybanknak (Fed) az amerikai gazdaság állapotával kapcsolatban előző nap elhangzott derűlátó kijelentései, ami több hónapos csúcsra repítette a dollárt. A dráguló dollár hatására ugyanakkor csökkentek a nyersanyagárak, és ennek a hatására a nyersanyagtermelő cégek részvényei.

A Fed véleményére felerősödtek azok a várakozások, hogy a bank az eddig jósoltnál korábban kezdi meg a kamatemelést. Ezeket a várakozásokat tovább erősítették a csütörtökön ismertetett, a vártnál jobb amerikai makrogazdasági adatok. Így például javult a gazdasági kilátások megítélése az Egyesült Államokban novemberben, már a nyolcadik egymást követő hónapban, ami azt jelzi, hogy folytatódik az amerikai gazdaság élénkülése jövőre.

A Conference Board gazdaságkutató összetett konjunktúramutatója (leading indicators) 0,9 százalékkal 104,9 pontra nőtt novemberben, miután 0,3 százalékkal emelkedett októberben. A novemberi mutató 2007 júliusa óta a legmagasabb szintre került.


Ugyancsak csütörtökön ismertették, hogy jelentősen nőtt - a várt csökkenés helyett - a közép-atlanti térségben a feldolgozóipari aktivitás decemberben a Fed philadelphiai részlegének adata szerint. Az ezt jelző mutató 20,4 pontra nőtt a novemberi 16,7 pontról. A szakértők csökkentést, 16,0 pontot vártak. A nulla szint fölötti érték a feldolgozóipari szektor élénkülését jelzi. Elemzők szerint a Fed philadelphiai körzete feldolgozóipari aktivitásának adata általában az országos trendet tükrözi.

Gyengültek a pénzügyi rézvények, mert a Meredith Whitney Advisory Group rontott a Goldman Sachs és a Morgan Stanley nyereségkilátásán 2011-ig. Esett a Citigroup árfolyama, mert gyenge volt a kereslet 20 milliárd dolláros részvény- és kötvénykibocsátása iránt, ami miatt az amerikai pénzügyminisztérium egyelőre lemondott arról a tervéről, hogy eladja a bankban lévő részesedését.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!