A piacok immár egy hónapja óvatos emelkedésre váltottak, bár születtek új éves csúcsok, az emelkedés lendülete alaposan lelassult. Nagy kérdés, hogy karácsonyra rá tudnak-e még tenni egy lapáttal, vagy innen már lefele vezet az út.
Egy hónapja tetőznek az amerikai piacok, hasonló időtáv kellett a korábbi fordulópontok eléréséhez az elmúlt 1-2 évben, áll a Raiffeisen elemzésében. Egyelőre a nagy piaci szereplők nem engedik év végi bonuszukat elszállni és tartják a piacot. Hiába jönnek ki jobb gazdasági adatok, mint a kiskereskedelmi adat (első oldalon részletesen kifejtve) vagy a Michigani fogyasztói bizalmi index, melynek jelenlegi helyzetet vizsgáló komponense tavaly március óta nem járt ilyen magasan, nincs elég erő a sáv (1070-1122) kitöréséhez. Azonban egyre több befektetők látja túlzónak a március óta tartó töretlen emelkedést. A héten az egyik legaktívabb opció a 2010. decemberi 55$-os put opció volt az S&P 500-asra, ami azt jelenti, hogy valakik arra számítanak, hogy komoly esés következik majd be. Ezek a veszteség ellen védő hosszú távú opciók 28 százalékkal drágábbak, mint az egyhónaposak. Ez öt éves rekord.
Legutoljára a Lehman Brothers csődje előtt egy hónappal volt ennyi esésre fogadó szereplő az opciós piacon. A határidős VIX kontraktusok is 27 százalékos emelkedést áraznak a "félelem indexben", ami ugyebár ellentétesen mozog az S&P 500-zal. A jobb gazdasági adatok hírére beerősödő dollár is komoly hátráltató tényezővé vált. Az olaj szeptember, míg az arany február óta nem veszített értékéből heti szinten ennyit. Óvatosságra intő jel, hogy a korábban vezető szektorok, mint a pénzügyi lemaradóak és egyre erősebbek a defenzív - telekommunikáció, közszolgáltatók, egészségügy - szektor résztvevői. Természetesen a technológiai, ipari és karácsonyi szezon lévén a fogyasztási szektorok a listavezetők
Az ázsiai piacok vegyesen zárták a hetet, ahogy a különböző országspecifikus hírekre eltérően reagáltak a befektetők. Japánban újabb gazdasági ösztönzést (80 milliárd dollár) szavazott meg a kormány, de valószínűleg ez sem bizonyul majd elégségesnek. A 17 hónapja csökkenő bérek megtették hatásunkat és az évben először csökkent a fogyasztói bizalom. A bérek csökkenésének eredménye, hogy a deflációs spirál tovább erősödhet, ami a kereskedők bizalmát is a márciusi mélypontok közelébe tolta. Mindennek eredménye, hogy harmadolni kellett a harmadik negyedéves GDP növekedést második olvasatában! Nehéz lesz így betartani a tervezett jövő évi kötvény kibocsátási plafont. Mindemellett a jen is rossz irányba mozog számukra. Koreában a kamatok egyelőre szinten maradtak, de a GDP növekedési kilátásait emelte a jegybank. Azonban még korainak ítéli meg a "kivonulási stratégia" elkezdését.
A legújabb gazdasági adatok megerősítették, hogy Kína a világgazdasági válságból elsőként kilábaló országok élbolyába tartozik. Főleg a nehézipar fejlődése miatt megugró ipari termelés mellett a hitelkihelyezések is nőttek, amivel magyarázható a rekord mértékű ingatlan drágulás. Emiatt tartanak a helyi befektetők megszigorító lépésektől és az infláció is növekedett közel egy éve először. Emellett a vidék támogatása elsőbbséget élvez a kormányzat belső fogyasztást ösztönző terveiben. Az országban a vasérc import 12 százalékkal, az acéltermelés 37 százalékkal, míg az export 6 százalékkal nőtt. Ennek ellenére a tengeri szállítási díjak 10 százalékot estek a héten. Az amerikai olajkészletek a nyár közepi közel rekord magasságokban vannak megint. A dollár mozgása nem kedvez a nyersanyagoknak.
A nemzetközi piacok szinte teljesen berendezkedtek a karácsonyi hangulatra. Amerikában továbbra is érvényben van az 1070-1122-es kereskedési sáv, amelyen belül egyre kisebb volatlitással halad az index az év vége felé. De hasonló a helyzet a német piacon is, ahol a korábbi 5888-as DAX szintek még mindig túl messzinek bizonyulnak. A héten megjelent jobb gazdasági adatokat ellensúlyozta a dollár drasztikusa erősödése (elérte a március óta nem látott 100 napos mozgóátlagot). Ennek megfelelően nincs érdemi változás a hosszú hetek óta kialakult állapotban, és a szűk kereskedési sávban. A nagy nevek hiányoznak a piacról, hogy komoly elmozdulást idézzenek elő. Továbbra is egy hosszan elhúzódó tetőzési fázisnak adunk nagyobb esélyt jelenleg, a mostani kereskedési sávban pedig továbbra is alapvetően semleges pozíciót ajánlunk.
A MOL-nál hasonló folyamatokat láthattunk, mint az OTP-ben. Itt sem sikerült a fontos szintek áttörése, folytatódik a 15800-as szint körüli egyre szűkebb ingadozás. Az Mtelekom is csak oldalazásra volt képes a 720-740-es sávban és semmilyen céghír (jogi per elvesztése) sem tudta innen kimozdítani. Úgy tűnik a papír lépcsőzetesen halad lefelé. A novemberi 760-740-es sávot követte a mostani, vajon a következő a 720-700?