Jelentősen esett szerdán a forint, melynek hátterében a Concorde elemzése szerint a lett gazdasággal kapcsolatos aggodalmak, illetve a balti állam valutájának, a lattnak a lehetséges leértékelésével kapcsolatos hírek állnak.
A leginkább valószínű kiváltó ok, hogy a tegnapi lett állampapír aukción 0, azaz nulla darab vételi ajánlat érkezett, a befektetők inkább kivárnak a tegnapelőtt megszellőztetett, a lett deviza, a lat leértékelését kommunikáló nyilatkozat miatt. Ennek hatására a befektetők jelentős kelet-európai devizaeladásba kezdtek, a legjobban az egyik leginkább sérülékeny valuta, a forint érezte meg ezt, délutánra 289-es árfolyamon is születtek kötések.
Más piacokon is érződött a hatás, a jelentős balti kitettséggel rendelkező svéd Swedbank részvényének árfolyama 16 százalékkal esett. Amennyiben Lettország leértékelne, úgy ez a másik két balti állam devizáját is nyomás alá helyezné, ez pedig egy régiós leértékelési/leértékelődési járvány kialakulásával is járhatna.
Bár a lett és a magyar gazdaság közötti direkt gazdasági kapcsolatok elhanyagolhatóak, a tegnapi folyamatok jól mutatják, hogy a jellemzően nem a fundamentumok, hanem a hangulat és a likviditásbőség által vezérelt kelet-európai eszközár-emelkedés eléggé törékeny. A kérdés az, hogy az elmúlt hónapokban a külföldiek által megvásárolt mintegy 200 milliárd forintnyi magyar részvényállományból megindul-e egy eladási hullám/profitrealizálás, vagy pedig a befektetők hidegvérűen tartják a papírokat.
Fundamentális év végi célárunk a forintra az euróval szemben 280 a javuló kereskedelmi és fizetési mérleg és a bőséges IMF finanszírozás miatt, azonban az év folyamán még heves viharokra, és gyakori, a tegnapihoz hasonló mozgásokra is számítunk, átmenetileg jóval gyengébb is lehet a forint.