Jelezte, hogy áprilisban és szeptemberben ismét csökken a gáz és a villany ára, továbbá a politikai nyilatkozatokból arra lehet következtetni, hogy a kormánynak szándékában áll nemcsak a lakosság, hanem a gazdasági szféra számára is mérsékelni az energiadíjakat. Hozzátette, hogy utóbbi hatását egyelőre nem lehet felmérni. A frekvenciatender végleges értéke még szintén nem ismert, a közzétett tervezet szerint a tendert május 22-én írja ki a hatóság és június közepén lehet beadni a jelentkezéseket.
Kérdésre válaszolva a vezérigazgató-helyettes elmondta, hogy mindezek hatását az üzleti teljesítményre a második negyedév után lehet majd látni, az előrejelzések esetleges felülvizsgálata addig nem kerül szóba.
Szabó János elmondta, hogy az első negyedévben az EBITDA (kamatfizetés, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) jól alakult, és az eredmény alapvetően a magyar működésből származik. A hazai beruházásoknál a hálózat modernizálásán van a hangsúly, a vállalat folytatja az LTE technológia terjesztését, és az ehhez kapcsolódó szolgáltatásokban is bővítésre törekszik.
A bevételek az első negyedévben csökkentek, de alapvetően ezzel számolt a vállalat. Az okok között az enyhe időjárás miatti kisebb energiafogyasztást, továbbá az eszközértékesítések csökkenését sorolta a vezérigazgató-helyettes. A csoport külföldi tevékenységéről szólva elmondta, hogya macedón leányvállaalt teljesítménye továbbra is aggodalma az ottani erős mobilpiaci verseny miatt. A montenegrói leányvállalat ugyanakkor jól teljesít, ott a szabályozói környezet szigorodása, a mobilpiaci díjak átalakítása van hatással a bevételekre.
A Magyar Telekom 151,893 milliárd forint bevételt ért el az első negyedévben, 3 százalékkal kevesebbet, mint 2013-ban, míg a társaság részvényeseire jutó eredmény a tavalyi első negyedéves 1,7 milliárd forintról 4,8 milliárd forintra nőtt. Az EBITDA a 3,8 százalékkal 40,528 milliárd forintra emelkedett.
A társaság a korábban közzétett célkitűzései szerint az idén a bevételeinek szinten maradásával, vagy kismértékű, legfeljebb 3 százalékos mérséklődésével, EBITDA eredményének pedig 3-6 százalékos csökkenésével számol 2014-ben. Beruházásokra az idén is a tavalyival közel azonos összeget, 87 milliárd forintot szán a frekvencia akvizícióra fordított összegek és az éves frekvencia díj aktiválása nélkül.
MTI