Túlértékelt és kiszámíthatatlan a piac, és jelenleg a lemaradástól való félelem gerjesztette vásárlások miatt emelkednek ilyen intenzíven az árfolyamok. Egy ekkora rally után ugyanakkor a beszállást már nem tanácsolják a Napi Gazdaságnak nyilatkozó profi befektetők.
Idén eddig tankönyv szerint működnek a dolgok, amit most látunk, az a januáreffektus. Amikor ez lezajlik és az alapok is betankoltak mindenből, akkor jön, még január végén, egy lefelé hullám - vélekedett Fellegi Tamás magánbefektető, a Bárki lehet tőzsdés című könyv szerzője. Erre utal, hogy a nagyon heves év eleji emelkedés már majdnem egy teljes emelkedő évet követ, így bizonyára közeleg egy érdemi korrekció. Egyébként a jelenleginél nem sokkal magasabban vannak olyan szintek (például az 1200-as S&P-500), ami fölé idén nem szabadna menni. A kisbefektetőknek ezért vételt már nem ajánlok, akinek van Molja, takarítsa be a nyereséget, akinek nincs, hagyja. Akinek OTP-je van, nézegesse, 5800 alá ne engedje, ott hozza el a nyereséget. Fellegi azt javasolja, hogy akinek nincs részvénye, az fogadja el, hogy már elment a hajó. "Nem lesz könnyű évünk, mert tavaly lehetett tudni, hogy lesz egy hatalmas felívelés - persze sokkal nagyobb lett, mint vártuk -, most ilyen helyzeteket nem látok. Nem látom ugyanakkor azt sem, hogy hatalmas medvének kellene jönnie" - tette hozzá. A Mol-rally szép volt, de ugyanezt már ne várjuk az OTP-től. Olyan szituációra ne számítsunk, hogy 6500-on nem lesz eladó papír, és akkor úgy megy föl, mint a Mol, amelyben alig van közkézhányad. A kis részvényekben semmi nem rajzolódik ki. Ha az emelkedés elnyúlna egy korrekció után, akkor elő lehetne venni a kicsiket, mert akkor azokat is felfedezhetnék - vélekedett Fellegi.
Hajlok arra, hogy elhiggyem sokak véleményét, hogy az első félév erős lehet a piacokon, de alapvetően a véleményem nem változott: a makrogazdaság állapota nem javult semmit - mondta Bokorovics Balázs befektető, cégtulajdonos. Nem hiszem, hogy a 40-50-es P/E értékeken kereskedett vállalatok olyan nagy nyereségeket tudnak hirtelen felmutatni, ami egyszerre olcsóvá teszi őket. A fundamentumok tehát nem javultak, a likviditás viszont továbbra is sötét ló. Az államok a stimulusokkal eddig csak a csökkenést lassították, illetve szemet hunytak afelett, hogy a bankok csalnak a mérlegükben - ezután pedig a magas banki bónuszokat rosszallották. A bankoknak most pénzt kellene keresniük valamivel, hogy szépen megfizessék dolgozóikat, s ezt akkor tudják leginkább megtenni, ha emelkedés van. Az árupiacokon tudnak a bankok leginkább nyereséget elérni, és ez magával tudja húzni a részvénypiacot is - vélekedett Bokorovics.
A magyar piac azért szerepel ilyen jól, mert a befektetők elhitték, hogy a válságkezelés megfelelő, azok a döntések, amiket hoztak, a külföldnek tetszenek, pedig bármilyen növekedés csak abból adódik, hogy nagyon rossz a bázis. Bokorovics véleménye szerint a jelenlegi forintárfolyamnál nyugodtan lehetne tovább vágni a kamatokon és 270 fölé engedni az árfolyamot, hogy a magyar gazdaság növekedni tudjon. Szerintem irreálisak az árfolyamok, a négy nagy részvényünk közül talán a Telekom tekinthető normálisan árazottnak. Ezért most nagyon nehéz bármilyen befektetési stratégiát ajánlani. Talán még a legjobb forintban tartani a pénzt vagy Telekomba rakni, mert az jobb, mint az állampapír - mondta Bokorovics.
Sajnos nem tudok újat mondani, a magyar nagyvállalatok euróban denominált kötvényei jelentik továbbra is a legjobb befektetést - mondta Szabó László magánbefektető, volt alapkezelő. A Mol-részvényopciót tartalmazó Magnolia- és az OTP által kibocsátott Opus kötvény is szépen emelkedett az elmúlt negyedévben a részvényárfolyammal, és közben fizettek kamatot is. Amellett hogy a részvényekkel együtt emelkedtek, nem értékelődött fel bennük az opció, vagyis a bennük foglalt érték növekedett, hiszen minél közelebb kerül a tőzsdei részvényárfolyam a lehívási árhoz, egy opció értéke annál nagyobb.
Aki hisz a Molban és az OTP-ben, jobb, ha ilyet vesz, mint részvényt - tanácsolta Szabó. Emellett az államkötvények is jó befektetést jelenthetnek, legalábbis az év első felében. A részvénypiac lehet, hogy 1-1,5 hónap alatt hozza az egész éves teljesítményt, mivel bizonyára sokan voltak alulsúlyozva a részvényekből. A Mol-piac annyira illikvid, kicsi a közkézhányada, hogy bármikor le is, fel is mehet 5000 forintot az árfolyama. A bankokat veszik, ami túlzás, mert a tőkekövetelmény és a céltartalékképzés is szigorodik, megy le az alapkamat, vagyis a kelet-európai bankok aligha tudják elérni korábbi nyereségességüket.
Az, hogy jönnek jó gazdasági adatok, a stimulusok fényében nem meglepő, nem emiatt megy fel a piac. Ez inkább a "wall of worry", vagyis sokan kételkedtek, és alulsúlyozottak voltak; tavaly ez sok veszteséget okozott nekik, ezért most elkezdenek az emelkedő árak után rohanni. Amikor azt látjuk, hogy viszonylag sokan utolérték a piacot, akkor lehet elkezdeni eladni a részvényeket. Lehet, hogy nagyon intenzív januárunk lesz, aztán a végén ki lehet szállni, betenni a pénzt állampapírba, és év végéig hátradőlni.