5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bokorovics Balázs, Fellegi Tamás és Szabó László fejtette ki véleményét a magyar részvénypiac várható alakulásáról a Napi Gazdaságnak.

Érik a korrekció a részvénypiacokon az általunk megkérdezett profi befektetők szerint, akik 15-20 százalékra teszik a lejtmenet lehetséges mértékét. Van viszont, aki szerint a shortolás túl kockázatos és továbbra is a vállalati kötvények kínálnak vonzó befektetési lehetőséget, írja a Napi Gazdaság.

Továbbra sem lehet pontosan megítélni, hogy a hatalmas likviditás mennyi ideig tartja fönn a piacokat, így miközben a korrekció a levegőben lóg, az, hogy mikor fog bekövetkezni, nehezen becsülhető meg - vélekedett Bokorovics Balázs befektető, cégtulajdonos. Mivel azonban továbbra is nagyon sok pénz keresi a helyét, nem valószínű, hogy a korrekció 20 százaléknál nagyobb lesz - tette hozzá. Mostanra bizonyos instrumentumok és vállalatok értékeltsége teljesen elszakadt a valóságtól, amire egyedül a befektetési alapok likviditásbősége adhat magyarázatot. Különösen a bankszektor van túlértékelve, az olaj- vagy gyógyszerszektor, illetve az osztalékpapírok, a telekomszektor árazása reálisabbnak tűnik.

Makrogazdasági szinten azok a folyamatok, amelyek eddig a mély válságból gyors kilábalást mutattak, most már csak lassulva fognak javulni. Éppen ezért most már nyugodtabban lehet shortpozíciót fölvenni, különösen a pénzügyi részvényekben. Az olaj 65-75 dollár között oldalazhat év végéig, és a dollárnál is 1,43-1,48 közötti sávozást tart a legvalószínűbbnek Bokorovics.

Fellegi Tamás, a Bárki lehet tőzsdés című könyv szerzője szerint a következő negyedévben már illene jönni egy esésnek, aminek eljövetelét segítheti, hogy egyre többen kezdenek hinni a Mikulás-rallyban. A tömegek most fordulnak optimizmusba, amit táplálnak a világgazdaság javulásáról szóló hírek. A korrekció mostantól már bármikor aktuális lehet, akár egy hónap múlva, vagy decemberben, de az nem zárható ki, hogy előtte még lesz egy felrúgás - fogalmazott Fellegi. A pénzügyi szektorról igaz, hogy sokat jött föl, de valószínű, hogy lefelé már nem ez fog vezetni, mert nincs kifejezetten pénzügyi válság. Ha lesz is esés, pénzügyi jellegű pánik már nem lesz a világban, a bankpánik még egyszer nem játszódik le.

Az esés 15-20 százalékos lehet - vélekedett Fellegi. Az eddigi emelkedés felét ilyenkor vissza lehet adni, vagy 38 százalékát a Fibonacci-elmélet szerint. Ez a 660 és 1080 közötti S&P-emelkedésből kiindulva 870 pontos értéket ad, ami innen húsz százalékkal van lejjebb. A hét hónapos emelkedő trend miatt jelenleg nehéz nagyobb esést elképzelni - tette hozzá.

Az elmúlt egy-két hétben feltűnő divergencia alakult ki, a korábban együtt mozgó hármas, az árupiac, a részvénypiac és a dollár elszakadtak egymástól. Míg a részvénypiac tovább ment föl, a dollár és az árupiacok már leszakadtak - hívta föl a figyelmet Szabó László magánbefektető, volt alapkezelő. Érdekes, hogy Kína, amely egy hosszú pórázon elég régóta jár a világ előtt az irányt mutatva, nemrég két hónapos mélypontot ért el. Ennek alapján azt lehet mondani, hogy a korrekció érik. Annak ellenére, hogy a részvénypiac kezd büdös lenni, a shortolására nem merészkednék, inkább opciót vennék az esetleges lejtmenet megjátszására, ezek elég olcsón beszerezhetők - mondta el. Ennek oka, hogy túl sokan várják a korrekciót, és hiába van esetleg igazuk abban, hogy a gazdaság lélegeztetőgépen van, ha mégis kiderül, hogy ez az esés egy beugratás volt, könnyedén mehet még föl 5-7 százalékot a piac. Ezt pedig sokkal jobb egy opcióban végignézni.

Kötvényekkel elég szépen lehetett keresni az elmúlt fél évben, majdnem a részvényekhez mérhető nyereséget hoztak a magyar vállalati kötvények is. A felértékelődés ellenére néhányuk euróban számolva még mindig 15 százalékos hozamot fizet, miközben a külföldi vállalati kötvények hozama nagyon alacsonyra esett. Bár sokat jöttek fel ezek a papírok, még mindig nagyon olcsónak számítanak, sokkal kevésbé árazódott ki belőlük a csődkockázat, mint ahogy a részvények alapján gondolni lehetne. Az OTP és a Mol átváltható kötvényei a részvényárfolyamok emelkedésével párhuzamosan sokkal vonzóbbak lettek. Amellett ugyanis, hogy a nemfizetésük miatt nem kell aggódni, vagyis lejáratkor kifizetik a névértéket és addig a közel 15 százalékos hozamot, még egy részvényopciót is tartalmaznak, ami egyáltalán nincs beárazva.


Márpedig ennek az értéke 5000 forintos OTP-nél sokkal nagyobb, mivel közelebb van a 10 ezer forintos lehívási árhoz, mint volt 1200 forintos részvényárfolyamnál. Így Szabó László, aki korábban mindig részvényekkel foglalkozott, továbbra is ezeket a kötvényeket látja jó befektetésnek. Ebben sokkal nagyobb érték van, ezenkívül nem kell Kínát, az S&P-t vagy Bernankét figyelni, a kötvényesnek csak arra kell választ adni, hogy csődbe megy-e az a cég vagy sem, írja a Napi.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!