4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

'''Hétfő délelőtt a 280 forintot is megközelítette az euró árfolyama, azaz újabb, ezúttal enyhe árfolyam-gyengülés következett be a múlt heti meredek esés után. Ha marad a mostani tíz százalékos alapkamat, akkor könnyen tovább eshet a forint, ami nagyon kedvezőtlenül érinti a devizahiteleseket. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) emelhetné az alapkamatot, de akkor szembekerülne a hazai vállalkozókkal és a politikai erőkkel. Egyébként az MNB már többször közölte, hogy 286 euró/forint árfolyamnál is teljesülhetne az inflációs cél.'''

Hétfő délelőtt a 280 forintot is megközelítette az euró árfolyama, azaz újabb, ezúttal enyhe árfolyam-gyengülés következett be a múlt heti meredek esés után. Ha marad a mostani tíz százalékos alapkamat, akkor könnyen tovább eshet a forint, ami nagyon kedvezőtlenül érinti a devizahiteleseket. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) emelhetné az alapkamatot, de akkor szembekerülne a hazai vállalkozókkal és a politikai erőkkel. Egyébként az MNB már többször közölte, hogy 286 euró/forint árfolyamnál is teljesülhetne az inflációs cél.

A magyar gazdaságról egyre rosszabb adatok jelennek meg, amit szinte egyből lereagált a forint árfolyama és a tőzsdeindex. Bár az elmúlt napok legrosszabb híre az orosz gázimport leállása, az ipar legfőbb gondja most mégsem a gázhiány, hanem a külföldi piacok beszűkülése. Mivel a magyar gyárak jórészt exportra termelnek, az eurózóna recessziója katasztrofálisan érinti az itt működő cégeket. Szakértők szerint az ipar zuhanása tovább fog folytatódni, és még messze van a mélypont.


A forint árfolyamára ez azért hat kedvezőtlenül, mert a magyar export nagyrészt az iparra épül, és így ennek visszaesése komolyan rontja a külkereskedelmi mérleget. Emellett a GDP alakulásra is negatív hatással van, és azt vetíti előre, hogy a magyar recesszió mélyebb és talán tartósabb is lesz a vártnál.

A baj nem jár egyedül: pénteken ismét megindult a tőkekiáramlás az országból. Az állampapírpiaci hozamok közel 40 bázisponttal emelkedtek. Ez felveti az MNB kamatpolitikájának kérdését is, hiszen az itthoni recesszió kamatcsökkenést igényelne. Ezt egyébként Gyurcsány Ferenc kormányfő és Orbán Viktor, a Fidesz elnöke is sürgette.

A forint gyengülése, illetve a tőkekivitel megakadályozása azonban inkább magas kamatokat igényel. Erről írt Karvalits Ferenc, az MNB alelnöke a Népszabadság szombati számában közölt elemzésében is: „A jegybank most kettős kihívással néz szembe. A mély recesszió elkerülése érdekében meg kell akadályoznia a hitelpiac összehúzódásának drámai felgyorsulását; likviditást kell adni a rendszernek, csökkenteni kell a kamatokat, mindezt úgy, hogy a külföldi befektetők bizalma továbbra is fennmaradjon.” Az alelnök felhívja a figyelmet arra, hogy a magyar államháztartás hiánya a 2006 óta bekövetkezett javulás ellenére is az egyik legmagasabb az Európai Unióban.

Menekül a tőke a feltörekvő piacokról

A jegybank nemrégiben közölte, hogy az inflációs célt 286 forintos euró/forint árfolyam mellett is megvalósíthatónak tartja. Ez lényegesen alacsonyabb a pénteki 274 és a hétfő délelőtti 279 forintos jegyzésnél is. Az MNB emelhetné a kamatot, ám akkor szembe kerülne a hazai vállalkozókkal és a politikai erőkkel. Ha viszont a marad a mostani tíz százalékos alapkamat, akkor könnyen tovább eshet a forint, ami nagyon kedvezőtlenül érinti a devizahiteleseket.

A Morgan Stanley elemzői szerint a feltörekvő piaci devizák további leértékelődés előtt állnak 2009-ben, miután az amerikai és a nyugat-európai invesztorok fokozatosan leépítik feltörekvő piaci befektetéseiket. A tőkemozgások ciklikusságára utalva Stephen Jen, a bank londoni befektetési vezetője rámutatott, hogy a gyorsan mozgó pénzek – az úgynevezett forró tőke - már távoztak a feltörekvő piacokról, a hosszú távon gondolkodók azonban csak most kezdik el leépíteni pozíciójukat.

Ezek a hírek és elemzések is azt mutatják, hogy a forintra még csúnya napok várhatnak. A tőkekiáramlás folytatódhat, hol nagyobb, hol kisebb ütemben. Ezt a hazai megtakarításokból lehetne pótolni, a kamatcsökkentési várakozások azonban ezt kérdésessé teszik.

VMI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!