"Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia besorolása tesztelheti az Aaa-sáv szélét" - jelentette be kedden a Moody's nemzetközi hitelminősítő. A hír hallatán rögtön meredek lejtmenetbe kapcsoltak a világ tőzsdéi és a forint is gyengülésnek indult, pedig az utóbbi hónapokban már többször szóba került az USA leminősítése.
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia Aaa minősítése rugalmas szemben Kanadával, Németországgal és Franciaországgal - közölte a Moody's elemzői csoportja. A szakemberek főleg a magas államháztartási hiányt róják fel az amerikai és a brit kormánynak, azonban azt kijelentik, hogy egyelőre nem fenyeget egyik ország leminősítése sem.
A közgazdászok kedden megjelent elemzése szerint lesznek olyan országok, ahol akár évekig is eltarthat a költségvetés rendbetétele, ezek közé tartozhat például a két említett ország is. Az már korábban is tudott volt, hogy a válság miatt sok helyen elszaladtak a költségvetési hiányok, mivel állami gazdaságösztönzéssel próbáltak úrrá lenni a helyzeten. A szakemberek szerint a deficitek a következő években is a figyelem középpontjában lehetnek, és várhatóan jelentős nemzetközi nyomás nehezedik majd az országokra, hogy csökkentsék a hiányt.
Emellett az államadósság is jelentősen emelkedett az érintett országokban. Az Egyesült Államokban például jövőre a GDp 97,5 százalékára nőhet az adósságállomány a jelenlegi 87,4 százalékról, míg Nagy-Britannia esetében 89,3 százalékig emelkedhet a mostani 75,3 százalékos arány - vélekedik az OECD.
A Moody's szerint az Aaa besorolású országok sem ugyanúgy reagáltak a válságra: azok jártak jól, akik nem az adósság és a hiány feltornászásával akarták felpörgetni a gazdaságot. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia esetében azonban az elemzők úgy vélik, hogy előbb-utóbb bizonytalanná válhat az adósság külső finanszírozása, ezért feszegethetik a kategória határát.
Az elemzés megjelenése után kedden kora délután rögtön lejtmenetbe kapcsoltak a világ tőzsdéi, azonnal negatívra váltott a hangulat. A Budapesti Értéktőzsde BUX indexe a nap második felében már több mint 2 százalékkal állt hétfői záróértéke alatt, a legnagyobb vesztes az OTP volt 3 százalék feletti gyengülésével. A bankpapírok így már csak 5425 forintba kerültek délután.
A londoni FTSE index a délelőtti felfelé kapaszkodás után másfél százalékos mínuszba esett át, a frankfurti DAX pedig 1,89 százalékot bukott hétfői értékéhez képest.
A hangulat romlása a forintra is hatással volt, a nap első felében tapasztalt 270 körüli árfolyamokhoz képest bő egy százalékkal gyengült hirtelen a magyar deviza, délután 272,60 forintot kellett adni egy euróért