3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Márciusban 27,89 milliárd euróra nőttek hazánk devizatartalékai, ez mintegy 3 milliárd euróval volt magasabb a február végi szintnél - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által kedden közölt előzetes adatokból. "Ebből nem lehet egyértelműen következtetni arra, milyen mértékben avatkozott be a jegybank a forint védelme érdekében, de véleményem szerint biztosan volt intervenció" - mondta kérdésünkre Buró Szilárd, az Equilor elemzője.

Rekordszintre emelkedett hazánk devizatartaléka márciusban, elsősorban az IMF-hitelkeretnek volt köszönhető, hogy közel 3 milliárd euróval nőttek a tartalékok. Az mfor.hu által megkérdezett elemző biztosra veszi, hogy volt jegybanki intervenció a múlt hónapban, azonban arra nem lehet következtetni, milyen mértékben avatkozott be az MNB.

A február végén tapasztalt 24,905 milliárd euróról az előzetes adatok szerint 27,89 milliárd euróra emelkedett hazánk devizatartaléka márciusban - közölte az MNB kedden. A tartalékok emelkedése némileg meglepő volt, ugyanis arra lehetett számítani, hogy a forint védelme miatt csökkenni fog.

"Befolyásolható, hogyan tünteti fel a devizatartalékokat az MNB, kérdés, hogy a korábbi intervenciókat miből hajtották végre" - válaszolta kérdésünkre Buró Szilárd, az Equilor szakembere. Az elemző szerint éppen a fentiek miatt nem nagyon lehet következtetni arra, hogy pontosan milyen mértékben avatkozott be a jegybank. "Az engem is meglepett, hogy még emelkedett is a tartalék, de arra számítottunk, hogy az adat nem fogja egyértelműen jelezni az MNB-beavatkozás mértékét" - tette hozzá.

"Az MNB-nek egyáltalán nem kell információt adnia arról, mikor és milyen mértékben interveniált a forint védelme érdekében. Legtöbbször nem is a saját nevükben teszik ezt meg, hanem valamilyen közvetítőn keresztül" - vázolta fel az Equilor devizaelemzője.


Annyi mindenesetre biztosnak tűnik, hogy márciusban összesen 4,45 milliárd eurót hívott le hazánk az IMF-hitelcsomagból (2,45 milliárdot az IMF-től és 2 milliárdot az EU-tól), ha ezt és a devizatartalékok 3 milliárdos emelkedését egymás mellé tesszük, akkor körülbelül 1,45 milliárd euró a különbség. Azaz ha az IMF-hitelből interveniált a jegybank, akkor ekkora lehetett a beavatkozás mértéke.

"Véleményünk szerint legalább két alkalommal beavatkozott az MNB a forint védelme érdekében: egyszer akkor, amikor 317 körül, a csúcson volt az euró árfolyama, egyszer pedig másfél héttel ezelőtt, amikor ismét 310 fölé gyengült a forint, akkor 313 körül volt az árfolyam csúcsa" - mondta el Buró Szilárd.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!