Az októberi 10,2 százalékról 10 százalékra csökkent a munkanélküliség az Egyesült Államokban - jelentették be pénteken. Az adat pozitív meglepetést okozott a piacon, hiszen az elemzők legjobb esetben is az októberi érték stagnálására számítottak. A jó hír hallatán a nap második felében a tőzsdéken is megélénkülhet a hangulat.
Októberben kisebb negatív meglepetést okozott, hogy 10 százalék fölé emelkedett a munkanélküliség a tengerentúlon, ez 26 éves csúcsot jelentett. Most azonban átestünk a ló túlsó oldalára: a jelek szerint a vártnál gyorsabban javul a helyzet, hiszen novemberben már alig bocsátottak el embereket az amerikai cégek.
Az elemzők arra számítottak, hogy novemberben további 111 ezerrel csökkent a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma (nonfarm payrolls) Amerikában, azonban a pénteken megjelent statisztika csak 11 ezres leépítést mutatott. Azaz jelentős volt a javulás októberhez képest, hiszen akkor még 190 ezren maradtak állás nélkül.
A vártnál jobb adatnak köszönhetően a munkanélküliségi ráta 10 százalékra csökkent az Egyesült Államokban, ez szintén pozitív meglepetést okozott, hiszen az elemzők az októberi 10,2 százalékos szint stagnálását várták.
Az utóbbi hónapokban sokan a munkanélküliség tartósan magas szintjét tartották a legkomolyabb kockázatnak az amerikai gazdasággal kapcsolatban, a jelek szerint most ők is megnyugodhatnak kicsit. Azt persze még mindig nagyon nehéz megmondani, hogy átmeneti, egyszeri javulásról van szó, vagy valóban megfordult a trend és innentől kezdve csökkenni fog a munkanélküliség.
A tőzsdék valószínűleg pozitívan reagálnak majd a hírre, a délelőtti csendes kereskedés után a nap második felében felpöröghet a hangulat. A Wall Street határidős indexei enyhe pluszban álltak, aztán a számok megjelenése után rögtön meglódultak felfelé.
Az már most látszik, hogy a hír hallatán azonnal meredek erősödésbe kezdett a forint a hangulat javulásának köszönhetően, nem sokkal az adatközlés után 268,34 forintot kellett adni egy euróért, ami már több mint fél százalékos erősödés volt csütörtök délutánhoz képest.
Az olajáron szintén azonnal meglátszott a javulás: a nyersanyag hordónkénti jegyzése egy dollárral emelkedett pillanatok alatt, 76,48 dollárnál állt.
Emellett a világ tőzsdéin is azonnal pozitívba váltott a hangulat: Varsó, Prága, Párizs mind-mind hirtelen lódult meg.
Az előrejelzések szerint az Egyesült Államok munkanélkülisége a 2009-es negyedik, illetve a 2010-es első negyedévben érheti el csúcspontját, amit a mostani adatok is alátámasztanak - olvasható az Equilor péntek délután kiadott villámhírében.
A munkaerőpiaci helyzet fordulását támogathatja továbbá az az amerikai képviselőházi kezdeményezés is, amely a bankok megsegítésére létrehozott TARP alapból megmaradt illetve már visszafizetett forrásokat munkahely teremtő programokra fordítaná. Az előzetes tervek szerint a 700 milliárd dolláros programból 70 milliárd dollárt fordítanának erre a célra.
Többek között olyan infrastrukturális projektekre költenének, amelyek jelentős munkaerőigényt generálnának és már akár áprilisban beindulhatnának. Támogatnák továbbá a pénzszűkében lévő államokat, hogy azok elkerülhessék a pedagógusok és más köztisztviselők elbocsátását. Egy másik program keretében az ingatlantulajdonosok egyszeri támogatásban részesülnének többek között az ingatlanok szél és beázás elleni szigetelésére.
Ez utóbbi a recesszióban legtöbb munkahelyet elvesztő építőipart segítené, illetve fokoznák a hitelezési aktivitást a kis- és közepes vállalkozások irányába. Összességében a mai adatok rendkívül pozitívak és emiatt kedvező folyamatok várhatóak a tőkepiacokon a hét utolsó napján.