A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok júniusban összesen mintegy 34 milliárd forint friss tőkét vonzottak, emellett a piaci teljesítmények 5,9 milliárd forinttal növelték a vagyont. Az alapok vagyona összességében 1,1 százalékkal nőtt, 3510 milliárd forintot tett ki a hónap végén. Az előző hónapban közel 60 milliárd forintot tett ki a tőkebeáramlás, a piaci teljesítmények azonban májusban negatív hozamot eredményeztek. A tőkebeáramlás fele júniusban újfent a lakossági befektetőknek volt köszönhető, de több mint 15 milliárd forint friss tőke érkezett az intézményi befektetőktől is.
"Folytatódott a tőkebeáramlás a biztonságot jelentő likviditási alapokba, illetve a forint gyengülését kihasználva az euróban és dollárban denominált pénzpiaci alapok forint alapúra cserélésével továbbra is hozamot realizáltak a befektetők" - magyarázza a közleményben a piaci folyamatokat Temmel András, a BAMOSZ főtitkára.
A korábbi hónapok kedvenceinek számító pénzpiaci és rövid kötvényalapokon, illetve a részvénytúlsúlyos alapokon kívül minden alaptípusba érkezett friss pénz. A legnépszerűbbek a likviditási alapok, valamint a lakossági befektetők által preferált ingatlanalapok voltak. Az intézményi befektetők pedig elsősorban a csökkenő részvénypiacokban láttak lehetőséget.
A pénzpiaci alapok vagyona júniusban 1,2 százalékkal 1382 milliárd forintra nőtt. Ezek a termékek 7,4 milliárd forint friss befektetést vonzottak, és 9,6 milliárd forint hozamot termeltek. A kategória több mint kétharmadát adó likviditási alapok vagyona ennél is gyorsabban, 2,3 százalékkal nőtt. A befektetők közel 16 milliárd forintot fektettek az elmúlt hónapban a likviditási alapokba, amelyek összesen 5,4 milliárd forintos hozamot hoztak. A hónap vesztesei viszont a külföldi devizában kibocsátott likviditási és pénzpiaci alapok voltak, ezekből összesen 12,6 milliárd forintot vontak ki a befektetők júniusban.
Az ingatlanalapok is jelentős, 10,7 milliárd forint friss tőkét vonzottak, és további 3,4 milliárd forint hozamot is termeltek. Az ingatlanalapok vagyona 3,8 százalékkal 382 milliárd forintra nőtt, ez az alapok összvagyonának mintegy 11 százaléka. A hónapban leggyorsabban a nyilvános származtatott alapok vagyona nőtt: 6,2 százalékkal, 73 milliárd forintra. A hónapban 4,3 milliárd forint új tőke mellett a piaci teljesítmény mintegy 50 millió forinttal csökkentette a vagyont.
A garantált alapok vagyona júniusban stagnált: összesen 420 millió forint friss tőke érkezett, a piaci teljesítmény ugyanakkor hasonló mértékben csökkentette az alapok vagyonát. A garantált alapok összvagyona a hónap végén 428 milliárd forint volt. A nemzetközi részvénypiacok esése júniusban is folytatódott, és ez lehúzta a részvényalapok hozamait. A befektetők azonban már láttak némi lehetőséget a részvénypiacokon, így az elmúlt hónapban 1,4 milliárd forint érkezett a nyilvános részvényalapokba. A piaci teljesítmény azonban hasonló mértékű veszteséget eredményezett, így júniusban stagnált a vagyon, a hónap végén 363 milliárd forint volt ezekben az alapokban.
Ismét csökkent a kötvényalapok vagyona, aminek oka részben a korábbi hónapok sikertermékének számító rövid kötvényalapok tőkevonzásának elapadása, részben pedig a hazai állampapírpiacot is lehúzó tőkepiaci visszaesés volt. Ezekből a termékekből összesen 9,7 milliárd forint tőkét vontak ki a befektetők, és 3,7 milliárd forint veszteséget szenvedtek el. A kötvényalapok összvagyona a június végén 313 milliárd forint volt.
A vegyes alapok vagyona 3,6 százalékkal, 114 milliárd forintra nőtt. A vegyes alapok harmadik hónapja tudtak új befektetéseket vonzani, 3,9 milliárd forint érkezett ezekbe a termékekbe, és a piaci körülmények ellenére a hozamok is növelték a vagyont 120 millió forinttal.
A zártkörű értékpapíralapok vagyona júniusban 3,3 százalékkal nőtt, a hónap végén 431 milliárd forint volt. Az intézményi alapokon belül júniusban ismét a részvényalapokba és a származtatott alapokba érkezett jelentős mennyiségű tőke, összességében 15 milliárd forint, míg a piaci teljesítmények 1,6 milliárd forinttal csökkentették a vagyont.
MTI