14:33
A legrövidebb futamidőt leszámítva minden magyar kötvény hozama emelkedett szerdán a másodpiacon az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint. A legnagyobbat az ötéves papírok ugrottak, melyek majdnem 8 százalékon forogtak.
13:56
A délelőtti pesszimista hangulatban és leminősítési félelmek közepette jelentősen emelkedett hazánk ötéves CDS-felára. A CMA Datavision adatai szerint Magyarország ötéves CDS-felára 564,59 bázispontra emelkedett kora délutánra a keddi 540 bázispont körüli értékről. A történelmi csúcs továbbra is a 2008-ban tapasztalt 630 bázispont, akkor a Lehman Brothers bedőlése utáni pánikban ugrott odáig a törlesztésbiztosítási felárunk.
11:30
A nemzetközi indexek zuhanásával párhuzamosan esik a magyar BUX-index is, amelyet elsősorban a 4 százalékkal leértékelődő OTP részvények (3100 forint) húznak lefele. Az euró-forint kereszt jelenleg 310,5.
10:36
Közben Európában is elromlott a hangulat az olaszokkal kapcsolatos bizonytalanságok miatt: a londoni FTSE hirtelen 0,59 százalékos mínuszba zuhant, míg a frankfurti DAX már 0,89 százalékkal áll keddi értéke alatt. A BUX index most 0,35 százalékos esésben van a reggeli plusz után.
10:32
Megint a leminősítési pletykákra esik a forint: piaci körökben arról beszélnek, hogy a Standard & Poor's még ma leminősítheti hazánkat a befektetésre nem javasolt (bóvli) kategóriába. A Commerzbank elemzői szerint is itt az ideje, hogy színt valljanak a hitelminősítők. A pletykákra 311 fölé lökték a forintot.
10:24
310 fölé emelkedett az euró jegyzése, a 310,20-as szint már magasabb, mint az ünnepek alatti hosszú hétvégén. Ez már egy százalékkal magasabb a tegnapi árfolyamnál.
9:28
309,20 forintba került egy euró szerda reggel a nemzetközi devizapiacon, ez 0,66 százalékkal volt magasabb a keddi árfolyamnál. A dollárral szemben 224,28-ig gyengült a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 249,69-es árfolyama szintén bő fél százalékos forintgyengülésnek felelt meg. A forint példája nem egyedi, hiszen az euró is jelentősen gyengült a dollárral szemben a piacon, az 1,3784-es érték 0,33 százalékkal maradt el a tegnapitól. A régiós devizák közül a lengyel zloty 0,4 százalékot bukott az euró ellenében, míg a cseh korona fél százalékkal gyengült.
A devizapiaci folyamatok azért mondhatók kicsit meglepőnek, mert a részvénypiacok kedden kitörő örömmel fogadták Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök lemondását, illetve szerda reggel Ázsiában is optimista volt a hangulat. Sőt, a vezető európai indexek is emelkedéssel nyitottak, a BUX index például a kezdés után majdnem egy százalékkal állt tegnapi záróértéke felett.
Ugyanakkor a kötvénypiacon látszanak annak jelei, hogy csak lassan enyhül a nyomás Olaszországon a kormányfő lemondási szándéka ellenére, hiszen még szerda reggel is 6,56 százalékon álltak a tízéves kötvényhozamok. Ez ugyan fokozatos lecsorgás a hajnali 6,65 százalékról (ami részben annak is köszönhető, hogy az olasz klíringház megemelte a hét éven túli kötvények letéti igényét), de még mindig bőven a 6 százalékos lélektani határ felett van, amire a szakemberek azt szokták mondani, hogy ott már hosszútávon nem biztosítható az ország finanszírozása.
Szerda reggel egyébként a magyar gazdaság számára kedvező hír jelent meg, hiszen az előzetesen vártnál jóval magasabb lett a külkereskedelmi mérleg többlete. Az export a második legmagasabb valaha volt értéket mutatta szeptemberben. Azonban a jelek szerint most nem a fundamentumok, hanem a hangulat irányít.
mfor.hu