3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Zsákszámra hordják el a pénzt a befektetők az amerikai részvényalapokból, miközben a hangulat egyáltalán nem pesszimista.

Zsákszámra hordják el a pénzt a befektetők az amerikai részvényalapokból, miközben a hangulat egyáltalán nem pesszimista.

Elképesztő mennyiségű tőkét, összesen 12,1 milliárd dollárt vontak ki az amerikai befektetők november folyamán az Egyesült Államok részvénypiacain befektető hagyományos befektetési alapokból - írja a Marketwach elemzése. Ez majdnem annyi, mint amennyi a március eleje óta tartó emelkedés során előtte távozott az ilyen típusú konstrukciókból, márciustól októberig ugyanis 12,9 milliárd dollár volt a kiáramlás. Ráadásul a kivett pénz nem más típusú részvénypiacon befektető alapokba érkezett, hiszen a tőzsdén jegyzett alapoknak is tőkekivonással kellett szembesülniük a TrimTabs adatai szerint, az amerikai részvénypiacon befektető ilyen típusú alapok 8,5 milliárd dollárnyi kiáramlást tapasztaltak.

A Marketwatch írása alapján ez nem a jellemző viselkedés a kisbefektetők részéről, hiszen általában trendkövető magatartást szoktak tanúsítani, azaz minél inkább emelkednek az árfolyamok, annál inkább szeretnék részvényekben tartani pénzüket. Talán a tavalyi hatalmas esés okolható a tendenciáért, azaz olyan gyorsan estek tavaly ősszel a részvényárfolyamok, hogy a befektetőknek nem volt idejük megijedni és kivonni a pénzüket. Most, hogy már nem érzik veszteséges pozíciókba ragadva magukat, inkább kis veszteségben vagy nullában kiszállnak. Ugyanakkor a felmérések szerint az amerikai befektetők hangulata egyáltalán nem pesszimista a piaccal kapcsolatban, épp ellenkezőleg.

December elsejére 16 százalékra csökkent az Investor Intelligence Services felmérése szerint azon tőkepiaci hírlevélírók aránya, akik csökkenést várnak az amerikai részvénypiacokon, miközben az emelkedést várók aránya 50 százalékon maradt. Ilyen szélsőséges értékekre legutoljára tavaly májusban, az akkori medvepiaci rally csúcsán volt példa, sőt a két tábor közötti érték ekkora eltérésére utoljára 2007 nyarán és őszén, az előző hosszpiac csúcsán volt példa az optimisták és a pesszimisták táborában. A "profik" között tehát immár nyoma sincs kételynek és félelemnek a részvényárfolyamokkal kapcsolatban, ami elég aggasztó, hiszen egy régi mondás szerint a részvényárak a "wall of worry"-n, azaz a félelem falán tudnak felfelé kapaszkodni, a korlátlan eufória pedig a piaci tetők jellemzője.


Ugyanakkor ettől némileg eltérő képet mutat az AAII, az amerikai kisbefektetői szövetség szokásos heti felmérésének legfrissebb eredménye. Az előző héthez képest nyolc százalékponttal, 33,7 százalékra csökkent a több ezer kisbefektető megkérdezésével készült vizsgálatban a következő hat hónapban részvényár-csökkenést várók aránya, azonban még így is a hosszú távú átlagnak tekinthető 30 százalékos érték felett tartózkodik. Az emelkedésben bízók száma viszont alig változott - 41,6 százalék -, ami ugyan az átlagos 39 százalék feletti érték, azonban korántsem tanúskodik szélsőségesen optimista hangulatról, erről ugyanis 50 százalék felett szokás beszélni. Meg kell jegyezni, hogy ez utóbbi felmérés értékei az Investor Intelligence adatainál jóval nagyobb ingadozást szoktak mutatni. (Napi Gazdaság)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!