Bár tegnap a vezető amerikai indexek pozitív tartományban zártak (Dow 0,5%. Nasdaq 0,31%, elsősorban a pénzügyi és az energia szektor cégeinek jó szereplésének köszönhetően) a piac messze nem széles bázison emelkedett. Az NYSE-n forgó részvények majd 60%-a eséssel fejezte be a napot, 410 részvény ért el negatív, míg 51 pozitív rekordot. (az S&P 500 nem is tudott emelkedni). Itthon?
Tegnap a MOL és az OTP folytatta sajátrészvény vásárlásait. A MOL 487,678 darab ( a forgalom 34%-át adta), az OTP 76500 darab sajátrészvényt vett (elemzés Tévedések vígjátéka: csata a magyar olajtársaságért). A két cég fokozottan figyel arra, negatív hangulat esetén nehogy túl nagyott essenek az árfolyamok, ami természetesen a BUX potenciális esését is erősen korlátozza. A hazai befeketetők pedig a small capekben keresik a sztorit, illetve a befektetési lehetőségeket. Sok a pénz itthon is!
Orosz Dániel az MTI-nek nyilatkozott nyitás előtt: "a szerdán komoly profit realizálást elszenvedett OTP piacára visszaszállingózhatnak a vevők, a Molnál viszont nem vár jelentős árelmozdulást: a papír árfolyama a 29 ezer forintos szint közelében maradhat. A Magyar Telekom esetében az elemző véleménye szerint 950 forintos szint alatt már érdemes a vételen elgondolkozni, a gyógyszergyártóknál pedig folytatódhat a csökkenő trend." Továbbá felhívta a tegnap jelentős erősödő a dollár árfolyamára a figyelmet.
9.30-kor csak minimális elmozdulást mutattak az árfolyamok a BÉT-en.
Update 1
A reggali tétovázást követően 10 óra után előkerültek az eladók, és 150-170 pontos mínuszba taszították a tőzsdét. Ez elsősorban az OTP-nek köszönhető, amely 10520 körül áll, bár a Mol árfolyama is csökken, az olajpapírt 28600 körül kötik.
Nem csak nálunk, Európában is pesszimizmus uralkodik a piacokon, és a tengerentúli határidős indexek is esést valószínűsítenek. Igaz ezen még változtathatnak a kereskedés előtt napvilágra kerülő céges adatok, így pl. az Exxon vagy a 3M féléves eredménye. Az Apple a vártnál jobb eredményekkel rukkolt ki, ennek köszönhetően a Nasdaq esetében a pesszimizmus helyett inkább kivárás várható.
Az elmúlt napok negatív hangulatát erősítheti vagy enyhítheti, a ma napvilágra kerülő júniusi újlakás értékesítési adat is.
Ha ezek optimizmusra adnak okot, akkor a 29600-os ellenállást célba vehetjük a hétvége előtt, ha nem, akkor újra tesztelhetjük a 29000 pontos támaszt.
Update 2
A reggeli "Merre" kérdésre a piac és VP is egyöntetűen a lefele irányra szavazott.
A piac kóstólgatja a 29 ezres szintet, ami ma kevésbé tűnik masszívnak, mint tegnap ilyenkor. Ha Amerika is beint, tényleg jöhet a globális lehülés.
Update 3
Úgy tűnik ma a short a nyerő. A világ legnagyobb vállalata, az Exxon Mobil a vártnál gyengébb eredményt produkált ($10.3 billion, or $1.83 a share, compared with $10.4 billion, or $1.72 a share, a year earlier, when it had more shares outstanding. Analysts surveyed by earnings First Call had forecast EPS of $1.96.)
A tartós fogyasztási cikkekről megjelent adat sem kápráztatta el az elemzőket, júniusban 1,4 százalékkal nőtt, miközben az elemzői konszenzus, +1,6 százalékos volt.
Ami az általunk immáron csak ingatlanpiaci parának titulált folymatot illeti, újabb lökést kapott, miután a második legnagyobb amerikai házépítő cég (persze erre lehet, hogy van valami "magyarabb" szó is) igen durva, 823 milliós veszteségről adott számot. Lassan farkába harap a kígyó...
De hogy valami jó hír is legyen, a piac nagy meglepetésére nyereséget termelt a pénzügyi nehézségekkel küszködő Ford a második negyedben, hét egymást követő veszteséges negyedév után. Az egyszeri tételektől eltekintve is plusszos lett a detroiti cég, ami reményre adhat okot, legalábbis a Ford részvényesek számára.
És a vége
Nézőpont kérdése, de nem lett tragikus. A BUX 469,28 pontos csökkenéssel, 28.868,39 ponton zárt csütörtökön, az előző kereskedési napi záró értékhez képest ez 1,60 százalékos gyengülés. A forgalom emberes, 66,5 milliárd lett.
Ebben persze szerepet játszik az, hogy a Mol-t nem engedik esni. Nem tudom, hogy a nagy vételi kedv a befektetőknek köszönhető (bár ez most logikusan nehezen magyarázható), vagy a cég veszi ilyen eszevesztetten, amire megint nehéz józan ésszel magyarázatot találni, hiszen a menedzsment már bebiztosította magát, így egy negatív hangulatban tartani az árat már nem a részvényesek érdekét szolgálja, legfelejebb drága önigazolás lehet a dolog mögött. Persze lehet egy harmadik/negyedik verzió, hogy az OMV kezdte kicsit lentebb gyűjtögetni, esetleg valaki (pl. Rahimkulov), aki nekik adná el. A lényeg, hogy a Mol szerdához képest csupán 200 forintot esett, 28600-on zárt.
Hasonlóan szerencsésen úszta meg a MTelekom is, 6 forintos csökkenés után 954 lett a vége.
Nem jártak jól viszont az OTP részvényesek, ők 2,7 százalékot buktak ugyanis egy nap alatt, a bank 10281-en zárt. A Richter 505 forintot esett, a záró 36995 lett.
Elkezdték adni a kicsiket is, a Fotex és a Synergon is 3 százalékot esett, a Rába 1,8-at, a TVK pedig 3,66-ot.
Pozitívan értékelte az Egyesült Államok Export Import Bankja a Genesis Energy finanszírozási kérelmét, amely a spanyolországi és a magyarországi napelem gyártó üzemekhez szükséges gyártó berendezések szállítását hivatott finanszírozni - tette közzé a Genesis Energy Nyrt. a BÉT hivatalos honlapján csütörtökön. Talán ennek is köszönhető, hogy a papír egy százalékot emelkedett.
Amerika a kereskedés elején a várakozásokhoz képest jól tartotta magát 80-100 pont a mínusz.
Grátisz
Az MTI-n olvastam. Elnézést kérek az érintettől (főleg, ha a hírügynökség rosszul idézte), de nem tudom megállni, hogy ettől megfosszam a nagyérdeműt:
"Káldi László, a Raiffeisen Bank üzletkötője elmondta: egyebek mellett a befektetők nyereségrealizálása miatt estek a papírok árfolyamai a csütörtöki kereskedésben. Szavai szerint bizonytalan a következő napok mozgását megjósolni. Elképzelhető egy kisebb pozitív korrekció pénteken, de az esés folytatása sem kizárt - mondta."
Pozitív korrekció -380 pontos Dow-nál. Muhahaha.
Az alábbi ábrán tessék figyelni 28000 körül a gap-et. Na odáig csak sell.