Semmi. Ők általában az adott terület jeles képviselői, ellenkező esetben a média sem foglalkozna a véleményükkel, azokról mi sem szerezhetnénk tudomást. A probléma ott van, hogy a gazdasági folyamatok előre jelezhetősége rövidtávon csak nagy pontatlansággal lehetséges, így az sokszor nem sikerül (gondoljunk csak a vállalati beszámolókra, vagy a makró adatokra, hányszor találja el a piac ezeket helyesen) . Ezért van az, hogy az úgynevezett „sztár elemzők” csillogása csak egy-egy eseményhez vagy időszakhoz köthető, míg sok neves közgazdász nem is nagyon bonyolódik rövidtávú jóslatokba. Emlékezzünk csak Abby Joseph Cohenre, a Goldman Sachs stratégájára, aki azzal lett híres, hogy időben megjósolta a 90-es évek elején kibontakozó részvénypiaci ralit, majd utána sokáig az egyik legbefolyásosabb guruként tartották számon a pénzügyi szakmában. Viszont valahogy örökre „bull” maradt, így nem látta előre a 2000-ben kipukkanó technológiai lufit, sőt 2007-ben 1.600 pont feletti S&P 500-as indexet vizionált 2008 év végére, aminek a fele is csak nehezen teljesült. Nem beszélve az index következő év márciusában felállított új, 700 pont alatti mélypontjáról.
Hallgassuk meg, de ne döntsünk azonnal
Ostobaság lenne, nem elolvasni, meghallgatni a korábban már bizonyított szakértők véleményét, de ne rohanjunk hanyatt-homlok megbízást adni a brókerünkhöz a frissen megszerzett információk birtokában. Ugyanis lehet az elemzőknek igazuk úgy is, hogy a piac előbb máshogy vélekedik. Erre mondta annak idején André Kostolany a magyar származású tőzsdeguru, hogy a tőzsdén a 2X2 az egyenlő 5-1. Vagyis a piacon előbb mindig másképp alakulnak a dolgok. Ez a jelen helyzetre is igaz lehet. Sok negatív vélemény elhangzott már az éppen csúcson lévő közgazdászoktól a világgazdaságban rejlő potenciális veszélyforrásokról, a részvénypiacok azonban ezzel nem foglalkoznak, hanem nagy tempóban ívelnek felfelé. Ez nem azt jelenti, hogy nincs igazuk az elemzőknek és minden rendben van, pusztán a baj lehet, hogy csak később jelentkezik.
Fontos az időzítés
A fentiekből kifolyólag érdemes tehát az időzítésre nagy hangsúlyt fektetni, vagyis arra, hogy mikor vegyünk, mikor adjunk. Ezt leginkább a technikai elemzés használatával érhetjük el, ami szintén nem csodaszer, de egy letesztelt, működő kereskedési stratégiával párosítva nyereséget hoz még olyan ellentmondásos időben is, mint ez a mostani. Aki próbált észérveket találni a mostani emelkedés mellett, az bizony bajban volt és nem hogy nem vett semmit, de rosszabbik esetben még az árfolyamok esésére is spekulált. Viszont egy-egy technikai jelzést kihasználva ügyesen meglehetett ragadni az emelkedésben rejlő lehetőséget. Unalmas közhely, de a fák tényleg nem nőnek az égig, így az árfolyamok sem. Meglesz a helye és ideje az esésnek is, akár korrekcióról, akár trendfordulóról legyen szó, de akkor már vélhetőleg a legtöbb szaki túl optimista lesz, így megint csak érdemes lesz a piacra hallgatni.
Gede Balázs