3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár jelentős az érdeklődés APEH ingatlankalkulátora iránt, fontos tudni, hogy a kalkulátor értékelése nem szentírás. Az APEH ugyanis egy ellenőrzés során felméretheti az ingatlant annak ellenére is, hogy a netes becslés már eleve rendelkezésre áll. Ha pedig a két felmérés közötti eltérés nagyobb tíz százaléknál, akkor az adón túl bírságot is kell fizetnünk.

A Napi Gazdaság cikke az adóhatóság adataira hivatkozva azt írja, hogy péntek óta több mint 330 ezren próbálták ki a frissen elkészült ingatlankalkulátort. Ez persze nem azt jelenti, hogy ezek után az ingatlanok után adót is kell fizetni a tulajdonosoknak, sokkal valószínűbb, hogy a próbálkozók többsége csak kíváncsi volt, mennyit is ér a lakása. Azt nem lehet megállapítani, hogy a lekérdezett ingatlanok közül hányat értékelt 30 millió forintnál drágábbra a kalkulátor, annyit azonban már tudni lehet, hogy az összes lekérdezés közül mintegy 7500-at elmentettek a tulajdonosok.

Ez - az egyszerű érdeklődést persze nem kizárva - azt jelenti, hogy ezen ingatlanok nagy része nagyjából 30 millió forint körüli értékre lett becsülve. Könnyű belátni, hogy az a becslés, amelyik 30 millió forint alá tette az ingatlant, legalább annyira számít, mint az, amelyik 30 millió forintnál drágábbra becsülte azt. Nagyon fontos azonban, hogy a hatóság becslése nem szentírás.

Az APEH ugyanis egy ellenőrzés során felméretheti az ingatlant annak ellenére is, hogy a netes becslés már eleve rendelkezésre áll. Könnyű belátni, hogy az egyedi tulajdonságok - például a nyílászárók minősége, burkolatok, kiegészítők - is befolyásolhatják az ingatlan értékét. Abban az esetben, ha az egyedi felmérés után kiderül, az ingatlan többet ér 30 millió forintnál, az adót meg kell fizetni akkor is, ha a kalkulátor eredetileg ennél kisebb értékűre becsülte az ingatlant.

Az eltérés nem feltétlenül jár együtt szankciókkal, ehhez azonban több feltétel is kell. Egyrészt rendelkezésre kell álljon a netes kalkulátor eredménye, amely szerint az ingatlan 30 millió forint alatti, másrészt az egyedi felmérés és a kalkulátor által kidobott érték között nem lehet tíz százaléknál nagyobb az eltérés. Vagyis egy 28 millió forintra kalkulált ingatlan esetében akkor lehet megúszni a bírságot, ha az egyedi felmérés eredménye legfeljebb 2,8 millió forinttal haladja meg a kalkuláltat, vagyis 30,8 milliónál nem magasabb.


Az adót meg kell ugyan fizetni, de a kalkulátor használatát a hatóság úgy tekinti, hogy a tulajdonos kellő körültekintéssel járt el, ezért büntetés, vagyis bírság nem szabható ki. Más a helyzet akkor, ha az eltérés meghaladja a tíz százalékot. Előbbi példánknál maradva, ha az adóhatóság az egyedi felmérés során a korábban becsült 28 millió forinttal szemben 32 millió forintban állapítja meg az ingatlan értékét, akkor nemcsak az adót, hanem a hozzá kapcsolódó bírságokat is meg kell fizetni.

Fontos leszögezni azt is, hogy ilyen esetekben természetesen nem kötelező elfogadni a hatóság által megállapított értéket, az ingatlant más szakértővel is fel lehet becsültetni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!