A Napi Gazdaság cikke az adóhatóság adataira hivatkozva azt írja, hogy péntek óta több mint 330 ezren próbálták ki a frissen elkészült ingatlankalkulátort. Ez persze nem azt jelenti, hogy ezek után az ingatlanok után adót is kell fizetni a tulajdonosoknak, sokkal valószínűbb, hogy a próbálkozók többsége csak kíváncsi volt, mennyit is ér a lakása. Azt nem lehet megállapítani, hogy a lekérdezett ingatlanok közül hányat értékelt 30 millió forintnál drágábbra a kalkulátor, annyit azonban már tudni lehet, hogy az összes lekérdezés közül mintegy 7500-at elmentettek a tulajdonosok.
Ez - az egyszerű érdeklődést persze nem kizárva - azt jelenti, hogy ezen ingatlanok nagy része nagyjából 30 millió forint körüli értékre lett becsülve. Könnyű belátni, hogy az a becslés, amelyik 30 millió forint alá tette az ingatlant, legalább annyira számít, mint az, amelyik 30 millió forintnál drágábbra becsülte azt. Nagyon fontos azonban, hogy a hatóság becslése nem szentírás.
Az APEH ugyanis egy ellenőrzés során felméretheti az ingatlant annak ellenére is, hogy a netes becslés már eleve rendelkezésre áll. Könnyű belátni, hogy az egyedi tulajdonságok - például a nyílászárók minősége, burkolatok, kiegészítők - is befolyásolhatják az ingatlan értékét. Abban az esetben, ha az egyedi felmérés után kiderül, az ingatlan többet ér 30 millió forintnál, az adót meg kell fizetni akkor is, ha a kalkulátor eredetileg ennél kisebb értékűre becsülte az ingatlant.
Az eltérés nem feltétlenül jár együtt szankciókkal, ehhez azonban több feltétel is kell. Egyrészt rendelkezésre kell álljon a netes kalkulátor eredménye, amely szerint az ingatlan 30 millió forint alatti, másrészt az egyedi felmérés és a kalkulátor által kidobott érték között nem lehet tíz százaléknál nagyobb az eltérés. Vagyis egy 28 millió forintra kalkulált ingatlan esetében akkor lehet megúszni a bírságot, ha az egyedi felmérés eredménye legfeljebb 2,8 millió forinttal haladja meg a kalkuláltat, vagyis 30,8 milliónál nem magasabb.
Az adót meg kell ugyan fizetni, de a kalkulátor használatát a hatóság úgy tekinti, hogy a tulajdonos kellő körültekintéssel járt el, ezért büntetés, vagyis bírság nem szabható ki. Más a helyzet akkor, ha az eltérés meghaladja a tíz százalékot. Előbbi példánknál maradva, ha az adóhatóság az egyedi felmérés során a korábban becsült 28 millió forinttal szemben 32 millió forintban állapítja meg az ingatlan értékét, akkor nemcsak az adót, hanem a hozzá kapcsolódó bírságokat is meg kell fizetni.
Fontos leszögezni azt is, hogy ilyen esetekben természetesen nem kötelező elfogadni a hatóság által megállapított értéket, az ingatlant más szakértővel is fel lehet becsültetni.