5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre másra jelennek meg az egymásnak ellentmondó elemzések és prognózisok a hazai lakáspiac helyzetéről. A kutatók és elemzők tíz évvel ezelőtti szinten álló ingatlanárakról, további lehetséges áresésről beszélnek – miközben továbbra is több százezer háztartás küzd a devizaárfolyamokkal. Megmentésüknek módjáról és menetrendjéről október-novemberben már jóval többet lehet majd tudni forrásaink szerint.

Pontosan két éve, azaz 2008 ősze óta gyakorlatilag egy helyben topog az ingatlanpiac, nehézkesen és lassan megy az értékesítés, a beruházók többsége kivonult, leálltak az építkezések, az árak pedig sok területen több évvel ezelőtti szintekre süllyedtek. Tetézte a bajt a gazdasági válsághoz kapcsolódó rengeteg háztartást az anyagi tűrőképessége szélére lökő erős forintgyengülés, továbbá a külső gazdasági folyamatok sem segítettek túl sokat a piac újbóli startjának. Jelenleg a túlkínálat, az alacsony ár, és a kevés vevő a leginkább hallott három fogalom a magyar lakóingatlan-piacon.

Szitokszó a devizahitelezés?

A jelentős visszaesést a válság természetes hatásai mellett nagyban táplálta, hogy Magyarországon 2005 és 2008 között százezrek adósodtak el deviza-alapú lakáshitelben 20-35 éves futamidőre, a mainál lényegesen kedvezőbb, jellemzően 140-160 forint közötti svájci frank árfolyamon. Habár manapság patinás gazdasági elemzők is a devizahitelt igénybevevők (és a bankok) akkori felelősségét firtatják, nem árt visszaemlékezni az akkori piaci helyzetre.

A lakáspiaci boom idején a bankok jó része lehetővé tette, hogy egy kicsit sarkítva ugyan, de szinte egyetlen forint befizetése nélkül lehessen lakásokat vásárolni, megfizethető törlesztő-részlettel. Anno a 2000-es évek közepén a forinthitelek a törlesztő-részletek nagyságát tekintve abszolút versenyképtelenek voltak a deviza-alapú konstrukciókkal szemben, az egyébként is a lakástulajdonhoz erősen ragaszkodó magyar vásárlóközönség pedig kapva kapott a lehetőségen, hiszen bérből és fizetésből a hazai társadalom döntő többségének gyakorlatilag nem volt, illetve nincs esélye lakásvásárlásra.

Nem felesleges visszaemlékezni arra sem, hogy a tárgyidőszakban dinamikus gazdasági fejlődésről, években belül realizálódó euróról lehetett szinte mindenhonnan hallani – a most látott pénzügyi hisztériáról még a legszkeptikusabb nyugati elemzőcégek sem tettek említést, hiszen gyakorlatilag senki nem látta előre – mindezek fényében érthető, hogy a szintén pillekönnyűvé vált autóhitelezés mellett miért tudott ekkora teret nyerni a deviza alapú lakáshitelezés.

A hitelt vissza kell fizetni?

Mindezzel – ha a világ és nemzetgazdasági környezet nem változott volna meg – nem is lett volna különösebb probléma, az euro, de különösen a svájci frankkal szembeni forintárfolyam mélyrepülése mára szinte teljesen kiürítette a hitelesek pénztárcáját, és kormányzati szinten is fel kellett ismerni: nem lehet megengedni, hogy tízezrek kerüljenek az utcára, vagy nullázódjon le teljesen pénztárcájuk.

Ennek egyik eszköze volt a bankok által kínált különféle (hosszú távon azonban az esetek legnagyobb részében jelentősen többe kerülő) mentőcsomagok tárháza, mint például az ideiglenes tőkemoratórium, a futamidő-hosszabbítás vagy éppen a gyakorlatilag alig igénybevett forintra átváltás – a magas árfolyam miatt ugyanis a hitel devizanemének megváltozása az egész addigi árfolyamveszteség realizálását jelenti. Kiderült azonban, hogy mindez valószínűleg a kevés, így különféle javaslatok kerültek az utóbbi hetekben az asztalra, az elsőre a pénzügyi szektor által megdöbbentőnek tartott (azóta részleteiben már jelentősen finomodott, lásd: Visszakoztak Rogánék: visszafogott lett a hiteladósokat mentő törvénytervezet) 8 ponttól kezdve a Nemzeti Eszközkezelő Társaság (NET) régóta lebegtetett megalakulásán át egészen a bérlakásépítési-programokig.

A banki köröket elsősorban az ominózus 8 pont egyes kitételei lepték meg (X), melyek első olvasatban némi túlzással úgy volt értelmezhetőek, hogy aki nem tudja – vagy nem akarja – tovább fizetni a devizában felvett lakáshitelét, olyan túlzottan nagy baj nem érheti. Hamar világossá vált azonban, hogy a javaslat változatlan formában történő elfogadásával a jövőben a bankok számára az ingatlan, mint fedezet nemigen lesz értelmezhető és elfogadható. Ezt feltehetőleg a jogalkotók is megértették, mivel az utóbbi napokban már jelentősen más tartalmú volt a devizahitelesek megmentésének kommunikációja: elhangzott, hogy a hiteleket vissza kell fizetni, illetve az is, hogy a már említett Nemzeti Eszközkezelő nem lesz csodaszer.

Mikor dobják be a mentőövet?

Május óta számos, a bajba került hitelesek megmentésére készült terv vagy elképzelés látott napvilágot, konkrét lépésként azonban idáig leginkább csak a deviza-középárfolyam alapú elszámolás egyre szélesebb-körűvé válása említhető – nem tiszta, hogy mikor alakul meg a bedőlt lakásokat átvevő Nemzeti Eszközkezelő, és pontosan ki élhet a lehetőséggel.

Piaci elemzők, illetve a pénzügyi szektorban jártas forrásaink szerint október-novemberben valószínűleg jóval többet lehet majd tudni a devizahitelesek megmentésének pontos menetrendjéről – a NET felállítását eleve az ősz közepére igérték a kormányalakítás után, illetve amire talán többen is várnak: vélhetően egyértelműen kiderül az Orbán-kormány gazdaságpolitikájának pontos és részletes iránya is.

Az mfor.hu által megkérdezett ingatlanszakértők attól mindenesetre nem tartanak, hogy az idei évben bármilyen jelentősebb elmozdulás következne be a piacon, hiszen finoman ugyan, de az is ismertté vált az utóbbi hetekben, hogy nagy valószínűséggel nem jönnek vissza a támogatott lakáshitelek, sokkal inkább a bérlakás-programra, illetve az akár évi 72.000 forint állami támogatást adó lakás-előtakarékosságra (X) helyezi majd a hangsúlyt az állami lakáspolitika a mostani információk szerint.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!