5p

Soha nem övezte a bankszektort az elmúlt 60 év során akkora figyelem, mint napjainkban - olvasható a Capital Partners csütörtökön kiadott elemzésében, melyben az első negyedéves eredményeket elemzi. Az elemzők szerint mostanra világos, hogy a bankszektornak mint az amerikai piac legfőbb motorjának milyen irányban kell keresnie a megoldást.

Soha nem övezte a bankszektort az elmúlt 60 év során akkora figyelem, mint napjainkban - olvasható a Capital Partners csütörtökön kiadott elemzésében, melyben az első negyedéves eredményeket elemzi. Az elemzők szerint mostanra világos, hogy a bankszektornak mint az amerikai piac legfőbb motorjának milyen irányban kell keresnie a megoldást.

A Bloomberg szerint az amerikai társaságok a múlt év utolsó negyedévére kilábaltak a több mint két éve tartó veszteséges időszakból, és éppen a bankszektor az, amely az ezt követő emelkedéshez akár 76 százalékos arányban hozzá tud majd járulni. "Az elemzők véleménye szerint a bankintézmények, a bróker-házak és a biztosítók az idei negyedévben 21 milliárd amerikai dollár hasznot fognak termelni, szemben az előző év ugyanezen időszakának 65 milliárd amerikai dollár értékű veszteségével" – mondja Josef Stoulil, a CAPITAL PARTNERS elemzője. "Az összes többi társaság esetében a haszonveszteség aránya csökkenő tendenciát követ, konkrétan 4,5 százalék arányban".

A pénzügyi társaságok részvényei a jelenlegi gazdasági válság legfőbb "mumusai". Ebben a szektorban a részvényárak a 2007 októberében elért csúcsértékek óta hihetetlen módon 73 százalékot zuhantak. Eközben a banki egyenlegekbe - nem likvid eszközök formájában - mintegy 1,3 billiárd értékű amerikai dollár szorult be, melyek a subprime jelzálogkölcsönök eredményeként keletkeztek. "A kormányzat százezer milliárdokat öntött a bankszektorba. Az összeg hatékony kihasználásának a mostani "earning season" során kell megmutatkoznia. Éppen ezek a konkrét adatok jelzik ennek a kulcsfontosságú szektornak az újjáéledését, és jelenthetnek egy jobb holnapot az amerikai gazdaság számára" – vélekedik Stoulil.

A Bloomberg tanulmánya fenntartásokkal kezeli az aktuális optimizmust és arra a tényre hívja fel a figyelmet, hogy az amerikai gazdaság felemelkedésének még nincsenek egyértelmű jelei. "Bár az S&P 500 index március 9. óta 25 százalékkal erősödött (melyhez fogható növekedésre 1938 óta nem volt példa), továbbra is fennáll a lehetősége annak, hogy ez a növekedés hirtelen kifullad" - magyarázza Stoulil. "A házeladások és a hosszútávú fogyasztási cikkek megrendeléseinek terén tapasztalt növekedések ugyan jelezhetik a jobb napok lassú közeledtét, ugyanakkor a fogyasztói hitelekről és a munkanélküliség növekedéséről tudósító hírek (nem is szólva azokról a bankokról, amelyeknek több kölcsönt kell leírniuk), jelenleg a legoptimistábbakat is némi borúlátásra kell hogy késztessék".

Az amerikai gazdaság 1938 óta 11 válsággal nézett szembe. Ezen válságok idején a részvénypiac mindig átlagosan 5 hónappal a gazdasági eredményekben bekövetkezett fordulat előtt mozdult ki a mélypontról. Egy másfél évet meghaladó ciklus esetében a vállalat haszna a várható javulás előtti negyedévben esik a legmeredekebben. Ezen helyzet lehetséges aktualitását éreztetik a legtöbb társaságtól érkező hírek (a Microsofttól a Du Pontig), melyek arra figyelmeztetnek, hogy a 2009. év első negyedének gazdasági eredményei meglehetősen nyugtalanítóak lesznek.

"Feltételezhető, hogy az S&P 500 index összes vállalatának haszna a 2009. év első negyedévében átlagosan 37 százaléknyi esést mutat majd, míg a második negyedévben ennek aránya 31, a harmadik negyedévben pedig 18 százalék lesz. Ezt követné a fent említett 76 százalékos haszonnövekedés a bankszektor társaságainak körében, amely az elmúlt két évtized legnagyobb emelkedését jelentené éves szinten" – mondja Stoulil.

A kormányzati dotációnak köszönhetően a pénzügyi szektornak sikerült talpra állnia. A feltámasztásra hihetetlenül magas összeget: 12,8 billiárd amerikai dollárt fordítottak. Mindez bizonyítja, hogy a befektetők számíthatnak az állami támogatásra. Éppen az ezekbe az állami beavatkozásokba vetett hit az, amely - összefüggésben az egyes makrogazdasági mutatók javuló állapotával - megindítja a pénzügyi szektor jelenleg tapasztalható fellendülését, majd ezt követően az egész amerikai piacét is. "Már csak az a kulcsfontosságú kérdés marad, hogy hogyan sikerül az amerikai kormánynak a gyenge fogyasztói keresletet felélénkítenie, amely a jelenlegi "earning season" során alapvető szerepet játszik. Sok elemző ezt a kérdést a 22-es csapdájának tartja. A növekvő munkanélküliség mellett (amely az év végére akár a 9,4 százalékos szintet is elérheti), egyre nő azoknak az amerikaiaknak a száma, akiknek problémát okoz adósságaik visszafizetése. Ezért – logikusan - keresik a módját, hogy hogyan takarékoskodjanak minél jobban." – mondja Stoulil.


A héten még érdemes lesz figyelni a JP Morganre, mely a csütörtöki nyitás előtt közli első negyedéves számait. A pénzügyi cégtől az elemzők részvényenként 32 centes profitot várnak. A pénzügyi szektor szempontjából még a Citigroup pénteki gyorsjelentése lehet érdekes. A szakemberek további veszteségre számítanak a bankóriástól, miközben a menedzsment szerint hosszú idő után ismét nyereséges lehet a cég.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!