Jól indult a nap a hazai blue chipek számára, hiszen péntek reggel a Mol és az OTP is két-két nemzetközi cégtől kapott kedvező véleményeket, illetve megemelt célárakat. Az mfor.hu által megkérdezett elemző szerint azonban nem elsősorban a célárakat és a minősítéseket érdemes figyelni, jelenleg fontosabb, hogyan alakulnak a globális folyamatok. Mfor.hu-háttér.
A Mol esetében a Credit Suisse és a UBS, míg az OTP-nél a Goldman Sachs és az ING lát a korábbinál nagyobb fantáziát a részvényekben. Mind a négy péntek reggel kiadott elemzés vételre ajánlotta a két hazai nagyvállalat papírjait, azonban érdemes óvatosan kezelni az ilyen véleményeket, hiszen ezek gyakran csak lekövetik az árfolyamok alakulását.
Egekbe szökő célárak
A Mol esetében a Credit Suisse a korábbi 18 529 forintról 20 725 forintra emelte a célárfolyamot, a UBS pedig 14 000 forintról 20 500 forintra emelte várakozását, és vételre javasolja a részvényeket. Utóbbi cég véleménye azért is érdekes, mert hétfőn, amikor hajnalban kijött a Mol negyedik negyedéves gyorsjelentése, még megerősítették a korábbi eladást ajánlásként.
Az OTP esetében talán a Goldman Sachs véleménye esik nagyobb súllyal a latba: az amerikai óriásbank vételre ajánlja a magyar pénzintézet papírjait, a célárat pedig 7565 forintra emelték. Az ING szintén pozitív kilátásokat fogalmazott meg a bankkal kapcsolatban: 4290 forintról 6700-ra növelte árfolyamvárakozását.
A célárfolyamokkal kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy az elemzők ezeket általában egy éves időtávra értik, azonban időközben gyakran felülvizsgálják, módosítják az általuk várt árfolyamokat.
A két cég közül a Mol hétfőn közölte negyedik negyedéves eredményeit, melyek első ránézésre a vártnál kedvezőbb profitot tartalmaztak a tavalyi év utolsó három hónapját illetően. Másodikra viszont már kevésbé volt rózsaszín a kép: a speciális tételek nélkül a nettó eredmény már majdnem ötmilliárd forintos veszteséget mutatott a negyedik negyedévben. Az OTP majd csak március első napjaiban teszi közzé számait.
"Általában minél nagyobb egy elemző cég, annál többet nyom a latba a véleménye. A hazai cégeknél érdemes azt is figyelembe venni, hogy a magyar elemzők talán jobban belelátnak a dolgokba. Általában ez a két fő szempont: valaki a nagy világcégek véleményére ad, mások pedig a helyi piacot ismerőkben bíznak" - vázolta fel az mfor.hu kérdésére Szegner Balázs, az Equilor elemzője.
Óvatosan kezeljük az elemzéseket!
"Én személy szerint nem szoktam komolyan venni a maihoz hasonló felminősítéseket, nem gondolom, hogy ezek mozgatnák a piacot. A jelenlegi helyzetben sokkal fontosabbak a globális folyamatok, a befektetők hangulata" - emeli ki Szegner Balázs.
Az Equilor szakembere szerint a Mol és az OTP esetében sem az az igazán lényeges, hogy mit gondolnak a nemzetközi elemzők a két cégről, sokkal inkább az, hogy a világ tőzsdéin hogy szerepelnek az olaj- és bankpapírok.
"Ha folytatódik a dollár erősödése és fennmaradnak az államadósságokkal kapcsolatos aggodalmak, akkor az negatív hatással lehet a befektetők kockázatvállalási kedvére. Szerintem ezek a folyamatok sokkal fontosabbak, mint a hasonló elemzések" - teszi hozzá a szakértő.
Szegner Balázs szerint a célárfolyamokat azért nem érdemes készpénznek venni, mert azok legtöbbször csak lekövetik a részvények piaci mozgásait, illetve a hangulat változását.