Nehéz egy évre előre jósolni a befektetési lehetőségeket tekintve, általában a szakemberek is csak rövidebb időtávra mernek tippeket adni. Az év elején azonban igyekeztünk utánajárni, mi lehet jó befektetés 2009-ben a profik szerint.
Felejtsük el a magyar részvénypiacot
„Nehéz pontosan megmondani, mi lesz jó vétel idén, de azt mindenki felejtse el, hogy a magyar részvénypiacon akarjon befektetni. Ez egy mutyizós ország mutyizós piaccal, a hazai tőzsde rendkívül illikvid és sekélyes” – kezdte idei előrejelzését Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési vezetője.
A szakember a jelenlegi helyzetben mindenkinek azt ajánlja, hogy a biztonságra törekedjen, elsősorban rövid távú és biztonságos befektetésekben gondolkodjon. A mostani magas betéti kamatok mellett akár a bankbetét is jó befektetés lehet. „Ez nem az az év lesz, amikor gyarapodni tudunk, hanem inkább a vagyon megőrzése lehet a cél” – vélekedik a Budapest Alapkezelő vezetője.
Tovább zuhan a forint?
Duronelly Péter szerint 2009 egyik legjobb befektetése az euró lehet, ugyanis számításaik szerint idén 300 forint fölé fog emelkedni az európai deviza árfolyama, és jó ideig nem is megy le ez alá. „Azok járhatnak jól idén, akik euróban tartják a pénzüket, mivel jelenlegi számításaink szerint az eddigieknél jóval gyengébb forinttal lehet számolni” – vélekedik Duronelly Péter.
„A nemzetközi piacokon a mezőgazdasági termékek árait érdemes figyelni, de hosszabb távon szinte minden nyersanyag jó vétel lehet” – tette hozzá kérdésünkre a Budapest Alapkezelő szakértője. Duronelly szerint a részvénypiacokon csak azt érdemes figyelni, mennyit zuhannak idén, de vételeket nem ajánlana.
„Februárban tervezzük, hogy egy korábbi alap átalakításával elindítunk egy abszolút hozamú alapot, mely negatív piaci körülmények között is jól teljesít. Emellett van még néhány tervünk, de azok várhatóan csak év közben realizálódnak” – mondta el a befektetési igazgató a Budapest Alapkezelő idei terveiről.
Ha mégis részvény, akkor talán a Richter
„Nagy ingadozásra számítok a tőzsdén 2009-ben, de várhatóan a tavalyinál jobb év lesz, 2008 ugyanis történelmien rossz év volt” – vázolta az mfor.hu kérdésére Szegner Balázs, az Equilor részvényelemzője.
Az elemző arra számít, hogy idén a reálgazdaságban is megmutatkozik majd a válság, azok a problémák, amik már tavaly is látszottak, idén kézzelfoghatóak lesznek. Ennek jelei már látszanak az Egyesült Államokban, sorra jelennek meg a gyenge makroadatok.
„Az év eleje jól indult a tőzsdén, de véleményem szerint ez az optimizmus legjobb esetben is csak egy-két hónapig tarthat ki” – tette hozzá Szegner Balázs. Szerinte a 2009-es év egyik sztorija a Richter lehet, ugyanis a gyógyszergyárnak ősszel futnak ki az átváltható kötvényei. „Ez lehet pozitív a vállalat számára, ha valaki megpróbál lecsapni a most még független cégre, akkor az felfelé hajthatja az árfolyamot” – vélekedik a szakember.
2009 első fele még oldalazással telhet a tőzsdéken, várhatóan nagyok lesznek a kockázatok, aztán az év második felében már érdemes lehet a túladottnak tűnő részvényeket venni – vélekednek a Generali Alapkezelő szakemberei, akik még decemberben adtak ki egy elemzést a 2009-re ajánlott befektetésekről.
"Megítélésünk szerint a vissza-visszatérő eladói hullámok során jövőre már érdemes lehet a túladottnak tűnő technológiai cégeket, ipar- és energiavállalatokat, nagyon szelektíven pedig a pénzügyi szektor bizonyos reprezentánsait preferálni" – hívta fel a figyelmet elemzésében Pallag Róbert
A Mol szempontjából különösen hátrányos lehet, ha a 2008 során historikusan magas szinten tartózkodó dízel árrésekben komolyabb gyengülés következne be. Sajnos erre utaló jelek már vannak, és többek között ennek köszönhetőek a folyamatosan lefelé hozott elemzői célárak - folytatódik az alapkezelő elemzése. Az OTP-vel kapcsolatban egyelőre nehéz pontos prognózist adni, mivel nehéz megjósolni hazánk jövőbeni megítélését és ezzel párhuzamosan a forint jövőbeni árfolyamát az elemzők szerint.
„Nem érdemes teljesen figyelmen kívül hagyni a kisebb papírokat sem, hiszen ennyire drasztikus árfolyamhanyatlás során mindig akadnak olyan stratégiai befektetők, akik igyekeznek az eszközeikhez képest is jelentősen alulértékelt vállalatokban növelni befolyásukat” – zárul a Generali Alapkezelő ajánlása.
A cég a kínai piacot preferálja, méghozzá több ok miatt: vonzó értékeltség, erőteljes folyó fizetési mérleg többlet, devizastabilitás és a kilátásba helyezett, lakossági fogyasztást ösztönző gazdaságpolitikai lépések.