Enyhe veszteséggel zártak szerdán a New York-i értéktőzsde vezető indexei, igaz a nap elejei zuhanás után az összkép már-már biztatónak tűnik.
Az értéktőzsde fő mutatója, a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 29,92 ponttal, 0,31 százalékkal gyengült, és 9712,28 ponton zárt.A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,62 ponttal, 0,08 százalékkal halványult, és 2122,42 ponton zárt. A S&P 500-as mutató 3,53 pontos, 0,33 százalékos gyengülés után 1057,08 ponton zárt.
A tőzsdemutatók szerény emelkedéssel nyitottak arra a kereskedés kezdete előtt ismertetett adatra, hogy a vártnál kisebb mértékben csökken a második negyedévi amerikai GDP, végleges adat szerint. Mintegy harminc perccel később azonban hidegzuhanyként érte a befektetőket az a hír, hogy a várt növekedés helyett csökkent a chicagói beszerzési menedzserindex. A DJIA indexe szinte azonnal 1,5 százalékos mínuszba került.
Innen azonban javítottak a tőzsdemutatók, méghozzá a kőolaj drágulására, illetve tőzsdemutatókban jelentős súllyal rendelkező olajipari cégek részvényeinek az emelkedésére. A kőolaj ára arra a kettős hatásra emelkedett, hogy gyengült a dollár, illetve a szerdán közölt hivatalos adat szerint a múlt héten a várt emelkedés helyett csökkent az amerikai olajtartalék, ami a kereslet élénkülését jelzi.
A vártnál kisebb mértékben, 0,7 százalékkal gyengült az amerikai gazdaság éves szinten a második negyedévben. A végleges negyedévi adat jobb a kormány által előzetesként jelzett 1,0 százaléknál, és különösen a szakértői becslésekben szerepelt 1,2 százaléknál. Az idei első negyedévben a GDP 6,4 százalékkal esett éves szinten. Elemzők azzal számolnak, hogy a szeptemberrel záruló folyó harmadik negyedévben már közel három százalékkal erősödött éves szinten az amerikai gazdaság, amely 2007 decemberében került recesszióba.
A várt növekedés helyett csökkent a chicagói beszerzési menedzserindex. A szeptemberi mutató 46,1 pontra süllyedt az augusztusi 50 pontról. A szakértők 52 pontra számítottak szeptemberre. A mutatón belül az új megrendelésekre vonatkozó alindex 52,5 pontról 46,3 pontra csökkent, a termelési index 52,9 pontról 47,2 pontra hanyatlott. Az 50 pont alatti érték a teljesítmény csökkenését jelzi.