A kezdeti helyben toporgás után jelentősen, több mint 3 százalékkal gyengült a kereskedés végére a Budapesti Értéktőzsde BUX indexe. A vezető részvények mindegyike szenvedett délután a negatív hangulatban, a legnagyobb vesztesek az OTP és a Mol lettek több mint 4 százalékos bukásukkal.
20 535 pontig húzták le a végére a BUX indexet, ez 3,15 százalékkal maradt el a mutató hétfői értékétől. A több mint 660 pontos gyengülés mellé a nap második felében a forgalom is megélénkült, végül bő 24 milliárd forint cserélt gazdát a befektetők között.
A vezető részvények kivétel nélkül veszítettek értékükből, a Mol és az OTP lett a nap két vesztese. A bank papírjai a záráskor 5353 forintot értek, ez 4,36 százalékkal maradt el a hétfői értéktől, míg az olajcég árfolyama 15 575 forint lett, ami 4,24 százalékos csökkenést jelentett. 1,1 százalékkal lett olcsóbb a Magyar Telekom, a távközlési részvények így a végén 722 forinton zárták a napot.
Olcsóbbak lettek a gyógyszergyártók is a végére: a Richter 42 450 forintos szintje 2,17 százalékkal volt alacsonyabb, mint hétfőn, míg az Egis 1,53 százalékos esés után 19 000 forintért cserélt gazdát.
A hangulat romlásával a forint is sokat veszített a nap második felében, a délelőtti 270 körüli jegyzéseket követően hamar 273 fölé ugrott a magyar deviza a pesszimizmus hatására. A részvénypiac zárása után 273,34 forintot kellett adni egy euróért, ami majdnem másfél százalékkal volt magasabb a hétfő délutáni értéknél. A dollár ellenében 185,27-ig gyengült a magyar fizetőeszköz, a svájci frank pedig 180,94 forintba került.
A nap második felében a sorozatos leminősítések okozták az aggodalmakat a világ tőzsdéin: a Moody's bejelentette, hogy leminősíti Görögország szuverén adóskockázati besorolását, illetve a dubaji állami cégeket is egy kategóriával lejjebb sorolta. Emellett a cég elemzői kilátásba helyezték az Egyesült Államok és Nagy-Britannia leminősítését is, szerintük a két ország jelenleg "feszegeti az Aaa kategória határát".
A hírek hallatán rögtön meredek lejtmenetbe kapcsoltak a részvénypiacok a világ minden táján. A londoni FTSE a kereskedés második felében 1,55 százalékkal állt hétfői értéke alatt, a frankfurti DAX pedig 1,6 százalékot veszített értékéből a nap második felére. Régiónkban a varsói WIG 20 2,33 százalékos mínuszban volt, a prágai tőzsde PX indexe pedig 1,67 százalékkal állt alacsonyabban, mint a hétfői záráskor.
A negatív hírek hatására a Wall Streeten is pesszimista volt a nyitás, az első néhány óra után a Dow 1,01 százalékos mínuszban volt, a S&P pedig 0,99 százalékkal állt hétfői értéke alatt.