6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az optimistábbá váló nemzetközi piaci környezet mind a részvények, mind a régiós devizák számára kedvező hetet hozott. A magyar fizetőeszközre pozitív hatással volt zloty is, amely mintegy 14 havi csúcsra erősödött a lengyel kamatemelési várakozások erősödésével összhangban, áll a Raiffeisen heti elemzésében.

Világgazdaság

A téli viharoktól sújtott amerikai gazdaságban februárban az előzetes számok szerint 36 ezerrel fővel csökkent a foglalkoztatottak száma, miközben a munkanélküliség 9,7 százalékra mérséklődött. Összességében mindképpen pozitív a hír, erősítheti a befektetői bizalmat. A szektorszintű adatokból viszont látszik, a gazdaságnak vannak erősen lemaradó ágazatai, ilyenek például az építőipar, vagy a szállítás-raktározás, ahol továbbra is jelentős leépítések jellemzőek. Ezek olyan szektorok, melyek esetében jelentős a KKV-k súlya. A másik oldalon viszont az egészségügyben, illetve a feldolgozóiparban, ahol a nagyvállalatok súlya nagyobb, már a foglalkoztatottság bővülését láthatunk. Ezek mellett a részidős alkalmazottak számának emelkedése emeli még a foglalkoztatottságot nagy mértékben.

Hasonló kép tárul elénk a héten megjelent egyéb adatokból. Az ingatlanpiac stagnál, miközben az ISM-indexek közül a feldolgozóipari jóval élénkebb aktivitást mutat (sőt minden részindikátora magasabb), mint a szolgáltató szektorbeli. A gyáripari megrendelések 1,7 százalékkal emelkedtek januárban egy hónap alatt.

Mindeközben az európai gazdaság már nem tud ennyire jó hírekkel szolgálni, az Eurostat megerősítette a negyedik negyedévre vonatkozó GDP-számokat, melyek szerint a kilábalás elakadt. És bár van hasonló eltérés szektorszinten, a beszerződi menedzserindexekből is gyengébb élénkülés látható, mint a tengerentúlon.

Az előttünk álló héten kevés makrogazdasági hír érkezik. Talán előtérbe kerül újra a "görög sztori" a március 16-ai határidő közeledtével. Igaz a dél-európai ország ehéten nyugtatott a kedélyeken, miután bejelentette, 4,8 milliárdos megszorítási csomagját, de a megvalósítás részletei még hiányoznak.

Erősödő forint, szárnyaló zloty

A korábbi időszak mozdulatlansága után ezen a héten erősödött a forint árfolyama, egészen a november közepe óta nem tapasztalt (266 alatti) szintekig. A forint felértékelődése elsősorban a kedvező régió hangulatnak volt köszönhető, amelynek a húzóerejét a lengyel zloty jelentette, amely mintegy 14 havi csúcsra erősödött a lengyel kamatemelési várakozások erősödésével összhangban. A régiós fizetőeszközök erősödését a kedvező nemzetközi befektetői hangulat is segítette, miután Görögország elkötelezettnek mutatkozott a költségvetési hiány konszolidálására és 4,8 milliárd euró értékű megszorító csomagot jelentett be, valamint sikeres eurókötvény-kibocsátást hajtott végre a héten.

A forint felértékelődése azonban a Raiffeisen elemzői szerint nem fenntartható, mivel a magyar gazdaság fundamentumaiban - a lengyellel ellentétben - nem tapasztalható érdemi javulás. Az európai gazdasági fellendülés kifulladásával a külső környezet nem jelent majd érdemi húzóerőt a hazai gazdaságnak, és a belső fogyasztás is visszafogott marad, ezért az idei évben is csak nulla százalék körüli GDP-re számítunk. A költségvetés körüli feszültségek felerősödésével pedig az elemzők várakozása szerint ismét a 280-as szint felé veszi az irányt az EUR/HUF árfolyama.

Az előttünk álló héten részletes betekintést nyerhetünk a magyar gazdasági folyamatokba. A KSH közzé teszi a januári ipari termelési és külkereskedelmi egyenleg statisztikát, a tavalyi év negyedik negyedévének részletes GDP adatát, valamint a februári fogyasztói árindex számait.

Részvénypiacok

Általános optimizmus uralkodott a héten, ugyanakkor érdemi új hír makrogazdasági oldalról nem érkezett. A makroadatok továbbra is azt a vegyes képet mutatják, amit eddig is. Az üzleti szférában már jobban láthatóak a javulás jelei, a fogyasztó számára ez még nem mutatkozik, a munkaerőpiac továbbra is igen gyenge, a várakozásoknál jobb adatok ellenére, nem is beszélve az ingatlanpiacról. Ahogyan azonban eddig sem, most sem a fundamentumok azok, amelyek érdemben mozgatják a részvénypiacokat, továbbra is inkább a bőséges likviditás illetve az alternatív befektetési lehetőségek hiánya.

A korábban "zavaró" tényezők, mint a likviditás szűkítésről szóló kommentárok vagy a görög aggodalmak most azonban egyértelműen háttérbe szorultak. A fő kérdés az, hogy előbbi "aggasztó" hírek hiánya önmagában elég lesz-e ahhoz, hogy új csúcsokat döntsön a piac. Ahhoz, hogy ezeken is át tudjanak lendülni, az elemzői vélemény szerint valamilyen új katalizátorra lenne szükség, önmagában ebből az emelkedésből nem valószínű, hogy ez kitelik. Ráadásul a Raiffeisen várakozásai szerint a beszerzési menedzser indexek, amelyek eddig a legerősebbek voltak a makroadatok közül, a közeljövőben inkább lefelé fordulhatnak, ez a tény is akadályozhatja az érdemi csúcsdöntést.

Az eheti mozgással azonban a piacok kiszélesítették kereskedési sávjaikat, ezek teteje a legtöbb vezető piac esetében a korábbi lokális csúcsok lehetnek (S&P 1150). Bármely long kitettséget abban az esetben érdemes csak tovább növelni, ha meggyőzően át tud ezeken is haladni a piac. Addig a kiszélesített kereskedési sáv az irányadó (S&P: 1080-1150). Könnyen lehet, hogy igen jó ideig ebben a sávban fog mozogni a piac.

6000 felett az OTP

A hazai piacon is több papír tudta felfelé szélesíteni kereskedési sávját. Az OTP számára 5800-6000-es ellenállási sáv leküzdésével immáron 6250-ig adott a tér felfelé, a sáv alja 5400 körül lehet továbbra is. A Mol is átküzdötte magát a 18000-en, első körben 18800 a következő megálló. A többi papír közül egyedül az Egis, amelyben már esély mutatkozik, hogy kitörjön korábbi sávjából, miután 19500 felett zárt. Azonban ez még nem tekinthető véglegesnek, és egyébként is kevésbé valószínű, hogy hasonló katalizátor hatással legyen a papírra ez az esemény, mint egy magasabb bétájú papírra.

A Richter-ben nincs változás, továbbra is 40000-42000 a sáv. Az MTelekom továbbra is a 670-725-ös kereskedési sávjában tud csak mozogni. A piacok felfelé való kitörésével azonban nőtt az esélye, hogy a felső ellenálláson át tudjon idővel haladni. Mindez persze csak abban az esetben lehet, ha a jelenlegi piaci környezet kitart olyan sokáig, hogy időben jobban megközelítsük az osztalékfizetést. Az igazi rally hagyományosan 1,5 hónappal előtte szokott kezdődni, az osztalékszelvény vágása pedig április végén várható. A pozíciókat azonban érdemes tartani.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!