Az IMF-EU tárgyalások kudarca után eladói nyomással indult a hét. A BUX hétfőn közel ezer pontos csökkenéssel nyitott, majd zárásra 653 pontra mérsékelte veszteségét. A forint piacán szintén pánikszerű gyengülést okozott a tárgyalások megszakadásának híre: tíz forinttal, 281 forintról 291 forintra gyengült a forint az euróhoz képest.
A hét további napjain korrigált a részvénypiac - ezt támogatta a pozitív nemzetközi hangulat is -, de jóval alacsonyabb forgalom mellett, mint amilyen korábban az eséshez társult. Erősítették a bizalmat a kormány részéről megjelent nyilatkozatok is, miszerint az ország mindenképpen tartja az idén a 3,8 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycélt. A szakértők szerint ugyanakkor továbbra is kockázatot jelent a megállapodás elnapolása a nemzetközi hitelezőkkel, és emiatt a forint eszközök sérülékennyé válhatnak a következő időszakban.
Ennek jele pénteken már meg is mutatkozott, amikor is negatív hitelminősítői lépések hatására a BUX mínuszba fordult, alulteljesítve az európai tőzsdeindexeket, a forint pedig ismét elvesztette azt a nyereségét, amit a hétfőn elszenvedett veszteség óta gyűjtögetett. Pénteken a Moody's leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Magyarország befektetői adósbesorolását, a másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's pedig az eddigi stabilról negatívra rontotta Magyarország államadósi besorolásainak kilátását.
A héten az Országgyűlés elfogadta a pénzügyi törvényekhez kapcsolódó módosításokat, köztük a bankadót. Az OTP saját számításai szerint a bankadó az OTP adózott eredményét csoportszinten várhatóan 29 milliárd forinttal csökkenti 2010-ben. A héten olyan sajtóhírek is felröppentek, hogy jövőre az energia- és a telekommunikációs szektorra is különadót vetnének ki, bár a kormányzat részéről ezt igyekeztek cáfolni. A híresztelés mindenesetre nem kedvezett a Mol és a Magyar Telekom részvényeinek.
A BÉT forgalma 99,2 milliárd forintot ért el az elmúlt héten, míg az előző hét összforgalma 93,25 milliárd forint volt. Az összforgalomból az OTP részvények adásvétele 79 százalékot tett ki, a Mol 11 százalékkal, a Magyar Telekom 3,7 százalékkal, a Richter pedig 2,8 százalékkal részesedett.
A vezető részvények közül a gyógyszergyártók erősödtek, míg a többi blue chip árfolyama csökkent az elmúlt héten. Az OTP árfolyama 2,12 százalékkal, 5.031 forintra, a Mol részvények ára 5,32 százalékkal 19.500 forintra esett. A Magyar Telekom 3,34 százalékot veszített értékéből, 665 forintot ért pénteken záráskor.
A Richter 0,68 százalékkal 44.600 forintra, az Egis 2,70 százalékkal 20.950 forintra erősödött.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 10 ponttal, 0,50 százalékkal 2.006,34 pontra csökkent.MTI/Menedzsment Fórum