"A kínai valutamanipulációnak az amerikai gazdaságra gyakorolt hatását nem lehet eltúlozni" - tartalmazza a kétpárti csoport állásfoglalása, amelyet Timothy Geithner pénzügy- és Gary Locke kereskedelmi miniszternek címeztek.
A demokrata párti és republikánus párti képviselők, valamint szenátorok hangsúlyozták: azáltal, hogy Peking alulértékelve tartja valutáját, a kínai vállalatok előnyhöz jutnak, a külföldi versenytársak viszont tisztességtelen hátrányt szenvednek. A mesterségesen alulértékelt jüan Paul Krugman Nobel-díjas amerikai közgazdász szerint évente több mint 200 milliárd dollár veszteséget okoz az Egyesült Államoknak.
Krugman a hétfői The New York Timesban úgy érvelt: a kedveskedés nem fogja megváltoztatni Peking politikáját, ez eddig sem járt eredménnyel, így kemény üzenetre van szükség. Az amerikai kormánynak ahhoz hasonlóan kell szerinte fellépnie, ahogy 1971-ben cselekedett, amikor hasonló helyzetben 10 százalékos pótvámot vetett ki egyebek között a japán és német importra. Kínával szemben viszont ennél szigorúbb lépésre, az import 25 százalékos megsarcolására lesz szükség - tette hozzá.
Fred Bergsten, a Petersen Nemzetközi Közgazdaságtudományi Intézet szakértője a The Washington Timesnak elmondta: Kína, bár hevesen tagadja, valutamanipulációt folytat, s ezzel sérti a nemzetközi kereskedelem szabályait. Bergsten "megdöbbentőnek és példátlannak" tartja Kína valutaintervencióját, becslése szerinte Peking havonta 30-40 milliárd dollárt költ arra, hogy mesterségesen alulértékelve tartsa valutáját. Kifejtette: a Nemzetközi Valutaalap szabályai világosak, tiltják a valuta versenycélú alulértékelését.
MTI