Ugyan az idei évben jól teljesített az arany, év közben 1000 dollár feletti is volt az unciánkénti ára, a jövő évben nem várhatnak kiugró hozamot a nemesfémbe fektetők.
Az idén 5 százalék feletti lehet a piaci aranyárnál az emelkedés, mert noha márciusban történelmi rekordot ért el a nemesfém jegyzése, október végére harmadával esett és 2007. végéhez képest is 17 százalékkal maradt el az ára. Novemberben még keveset esett, majd újra emelkedni kezdett.
Elemzők szerint a nyersanyagok árgörbéjéhez sokban hasonlóan mozgó arany esetében is az erőteljes árváltozások időszaka helyett a stabilabb árszintre lehet számítani. Az idén az unciánkénti ár 1030 dollár közelébe is került, hogy később 700 dollár alá süllyedjen, majd ismét nekilendült, hogy 880 dollár fölé kússzon.
Az arany érzékeny a dollár árváltozására, de kétséges, milyen nyomás nehezedik az amerikai valutára, annak gyengülése kiváltja-e az aranyba fektetők érdeklődését. A dollár mellett az infláció a másik tényező, ami jelentősen alakíthatja az arany árát, mert a gyors drágulás időszakában a befektetők menedéke. Az infláció réme 2009-ben egyelőre nem fenyeget, rövidebb távon inkább a defláció a fő veszély. Elképzelhető, hogy a Fed a majdnem zéró alapkamatot emelni fogja, ami - rövidebb távon - támogatóan hathat az arany jegyzésére.
Az arany iránti keresletben jelentős az ékszerarany-piac alakulása. 2009. ezen a téren nem sok jót ígér, mert a recessziós időszak az arany ékszerek iránti keresletet lenyomja, legalábbis az Egyesült Államokban és az Európai Unióban. Indiában azonban már a kereslet és az árak emelkedése figyelhető meg. A kisebb befektetők ilyen időszakban viszont inkább fordulnak az arany felé, addig abban próbálnak tartalékolni, míg nem kap lendületet a gazdaság motorja. Számos tanácsadó és befektetési stratéga a gazdaságilag bizonytalan időkben a portfoliók szélesítésének eszközét látja a sárga fémben.