Decemberben fél év hezitálás után átvitte a 15 700-as ellenállást és azóta tartósan felette tudott maradni. Ennek a szintnek eleste után további erős bikapiac következhet 2014-ben is. Erre az évre az első megálló akár a 20 000-es szint is lehet, ami még mindig nagyon messze van az 1989-es 40 000 fölötti árfolyamtól.
Mi a reális forgatókönyv 2014-re?
Az 50 százalékos 2013-as emelkedés után sokan túlvettnek látják a Nikkei-t és félnek a buborék effektustól. Én meg vagyok győződve, hogy ez nem buborék. Ez csak egy bika piaci rally két évtized stagnálás és eseménytelen oldalazás után. Másrészt ilyen erős bika év után nem beszakadás, hanem historikus példákat megnézve további erősödés szokott következni. Talán nem olyan ütemű, mint a 2013-as volt, de 10-30 százalék közötti növekedés könnyen bekövetkezhet. A vételi oldal 2014-ben is erősnek látszik, a középtávú kilátásokat tekintve a Nikkei jó befektetés lehet ebben az évben is.
Fundamentálisan a Nikkei további erejét támasztja alá, hogy
- A japán GDP éves alapon 3,5 százalékkal növekszik, ami jóval a világátlag fölött van
- Az infláció évtizedek után végre elkezdett növekedni, ami egyrészt növeli a vállalati profit tömeget, másrészt lefelé nyomja a P/E rációkat
- Az agresszív kötvényvásárlási program a japán jegybank részéről. Halkan jelzem az amerikainál is nagyobb. Ezzel olcsó és jelentős likviditáshoz juttatják a piacokat és a vállalati szektort.
- A japán P/E ráció értékek jelenleg jóval alacsonyabbak, mint az amerikai részvények esetében, vagyis a japán vállalati részvények relatív olcsónak számítanak.
Minden hír, rajz, cikk, kereskedési ötlet, továbbá minden más információ csak egyéni vélemény, egyéni elképzelés a piac várható mozgásáról, semmi esetre sem befektetési tanács. Az mfor.hu semmilyen felelősséget nem vállal az esetlegesen elszenvedett veszteségekért. Mindenki saját, jól megfontolt szándékából nyithat pozíciót, anyagi felelősségének teljes tudatában.
Nicolas Papp