Az egyre feszültebb kelet-ázsiai geopolitikai helyzet, a német választások utáni bizonytalanság és a Fed elnökének keddi beszédét megelőző várakozások is a dollár erősödése irányába mutattak a hét elején.
Az amerikai fizetőeszköz egy hete szerda este vett lendületet, azt követően, hogy az amerikai jegybank, a Fed bejelentette mérlegleépítési akciójának megkezdését. A 2008-as válságot követően erős fokozatra kapcsolt pénznyomda ér így véget, illetve ha a lassan is, de a piacon lévő likviditást elkezdi kiszívni a Fed.
Nem várt eredmény született a német választásokon is abban az értelemben, hogy az Angela Merkel kancellár mögötti CDU-CSU pártszövetség a vártnál némileg gengébben szerepelt, koalíciós partnerük az SPD pedig történelmi mélységbe zuhant, így nem kívánnak a jövőben részt venni a kormányban. Így pedig hárompárti koalíciót kell kovácsolni, ami az előzetes hírek szerint nem lesz sétagalopp.
Az észak-koreai helyzet is a bizonytalanságot erősíti. Fokozta védelmi intézkedéseit Észak-Korea, harci repülőgépeket telepített a keleti partvidékére, arra a területre, melyet a hétvégén megközelített egy amerikai bombázó. Phenjan hadüzenetnek tekinti az amerikai manővert, ezt már a koreai külügyminiszter mondta New York-ban az újságíróknak. A rezsim fenntartja magának a jogot az amerikai repülőgépek lelövésére még abban az esetben is, ha nem repülnek be a légterükbe.
A fentiekre reagálva kedden tovább erősödött a dollár az euróval szemben, és 1,18 alá került a keresztárfolyam, ami egy hónapos lokális csúcsot jelent.
Nem csak az euró, de a forint is gyengült kedden, hiszen a közös európai fizetőeszköz ellenében megközelítette reggel a 311-es szintet., míg a dollár 262 felett is járt.
mfor.hu