A diplomaták az olajembargóról szóló döntésüket várhatóan a mai nap folyamán megtartandó brüsszeli ülésükön fogják hivatalosan bejelenteni.
Az Európai Unió azt szeretné elérni, hogy Irán leállítsa nukleáris programját, és a szakemberek szerint ezt elősegíti az olajembargó is, mivel így csökkentik az ország bevételeit.
Jan Techau, az European Center a Carnegie Endowment for International Peace nevű szervezet igazgatója szerint "Európa oda akar szúrni a közel-keleti országnak, ahol a legjobban fáj, az olajiparba és a pénzügyekbe."
Korábban Irán azzal fenyegetőzött, hogy lezárja a Homuz-szorost - ahol a világ olajforgalmának 20 százaléka megy át - abban az esetben, ha az EU és az USA szigorúbb szankciókat vezetne be a perzsa ország ellen. Ezen a szoroson szállít nyersolajat Szaúd-Arábia, Irán, Irak, az Egyesült Arab Emírségek, Katar és Kuvait.
Az iráni olajértékesítés 73 milliárd dollárt hozott az országnak 2010-ben, ami az ország költségvetésének az 50 százaléka, valamint az exportnak a 80 százaléka volt. Az ország 3,58 millió hordó nyersolajat termel naponta. Az Európai Unió 14,5 milliárd euró értékben importál különféle cikkeket Iránból, aminek a 90 százaléka volt az olaj és hozzá kapcsolható termékek.
A hír hatására a Brent típusú olaj ára 110 dollár fölé emelkedett Londonban.
mfor.hu