A magánnyugdíj-pénztári megtakarítások 2011-es "államosítása" Európai Uniós listavezetővé tette a magyar államháztartást abban az évben. A majd 3000 ezer milliárd forintra rugó vagyonátvétel ugyanis 4,3 százalékos többletet eredményezett a büdzsében. Legalábbis egészen az idei év végéig, amikor a KSH először fogja közölni statisztikáit a Nemzeti Számlák európai rendszerének (ESA) módosított előírásai alapján.
A tavaly elfogadott ESA2010 alapján ugyanis az Európai Unió országainak 2014-től át kell térniük az új szabályok szerinti statisztikák közlésére, amelyet 1995-ig visszamenőleg át kell vezetniük. A 44 változásból egy ugyanis a magán-nyugdíjpénztárak elszámolására vonatkozik, amelynek értelmében nem akkor kell bevételként elkönyvelni ezeket a pénzeket, amikor a kormányzathoz kerülnek, hanem amikor kifizetik őket. Vagyis a 2011-es hatalmas egyszeri költségvetési bevételt így figyelmen kívül kell hagyni, és akár 25 évre széthúzva kell elszámolni.
Emiatt a 2011-es 4 százalék feletti költségvetési többlet mínusz 5 százalékig süllyedhet le, viszont a következő években az átvett magánnyugdíj-pénztári pénzekből történő nyugdíjkifizetések valamelyest javítani fogják az aktuális költségvetési egyenleget. (mfor.hu: Mivel az egyéni számlák a mai napig nem készültek el, így viszonylag nagynak tűnik az elszámolás mozgástere.)
A költségvetés mellett a GDP-t is változik
Az ESA2010 változtatásai nem csak a költségvetést, hanem a gazdaságok hozzáadott értékeit is módosítják. Az előzetes elemzések szerint 0,5-4 százalék közötti értékkel növelhetik meg országonként a folyó áras GDP értékét. A nagyobb változás azokban a gazdaságokban lesz, ahol magasabb a kutatás, fejlesztés, valamint a katonai kiadások értéke. Ez alapján nem meglepő, hogy hazánkban várhatóan mindössze 1 és 2 százalék közötti mértékben nőhet a nominális GDP szintje, míg a teljes EU-ban 2,4 százalékkal. Ez az érték már olyan nagyságú, ami a GDP-arányos költségvetési hiányt, vagy az államadósság szintet is lejjebb tudja hozni valamelyest.
A magyar gazdaságra vonatkozó pontos értéket egyébként szeptember 30-án ismerhetjük meg 2013-ra, valamint az azt megelőző évekre, míg a negyedéves bontású adatok, így a 2014-esek is december 3-án látnak napvilágot.
Még egy fontos változást hoz az ESA2010, mégpedig megszűnik az ESA és a túlzott deficiteljárás keretében használt EDP szerinti hiányszámok közötti eltérés, bár szerencsére ez utóbbi minket már nem érint.
mfor.hu