4p

A magán-nyugdíjpénztári reálhozamok kifizetésének és a személyi jövedelemadó (szja) kedvezményeknek köszönhető, hogy nem esett vissza jelentősen a fogyasztói piac Magyarországon 2011 eddig eltelt hónapjaiban - vélekedik az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ).

A szövetség közleményében hangsúlyozza: az szja-kedvezmények és a nyugdíjpénztári reálhozamok együttes összege 660 milliárd forint, ami a háztartások fogyasztási kiadásainak 4-5 százaléka -  enélkül "alaposan megroggyant volna a fogyasztói piac".

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legutóbbi adatai szerint májusban 0,7 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene a naptárhatástól megtisztított adatok szerint, az év első öt hónapjában 0,2 százalékkal csökkent az értékesítés a múlt éve azonos időszakához képest.

Az OKSZ szerint döntő kérdés, hogy a gazdaság teljesítménye elérje a 2 százalékos növekedési szintet, mert ennek nyomán lehetnek a fogyasztói piacon erősödő területek is.

Az egykulcsos személyi jövedelemadó rendszer, a magán-nyugdíjpénztári reálhozam kifizetése (amely önmagában 260 milliárd forinttal növeli a háztartások jövedelmét), a nyári hónapokban mérséklődő infláció, valamint a keresetek növekedése, a foglalkoztatás javulása és az árfolyamgát mind növelik a háztartások költekezési lehetőségeit - hívja fel a figyelmet a szövetség.

Az OKSZ szerint ugyanakkor a fogyasztás várható alakulásának vizsgálatakor figyelembe kell venni azt is, hogy a magasabb élelmiszer- és üzemanyag infláció, az adójóváírás szűkítése, az ágazati és fogyasztási különadók (chipsadó), az élelmiszerek magas, 25 százalékos forgalmi adókulcsa mind visszafogják a fogyasztást.

A szövetség elemzése emlékeztet arra is, hogy  a háztartások napi költekezésében a havi törlesztő részlet a döntő -, amely sok háztartásban a korábbi évekhez képest kétszeresére nőtt -  ez a kereskedők napi gyakorlatában is érezhető gyengülést jelent a vásárlásokban. A magán-nyugdíjpénztári reálhozamok kifizetésének ideje (augusztus) éppen egybeesett a devizaválság csúcsidőszakával, ami viszont sok háztartáson segíthetett - jegyzi meg az OKSZ, hozzátéve, hogy a 3,7 millió háztartásból több százezer érintett, ami már jelentős tehertétel a fogyasztás alakulásában.

Nem számít a belföldi kereslet belátható időn belüli élénkülésére a Pioneer Alapkezelő a több mint 200 milliárd forint összegű reálhozam-kifizetés ellenére sem.

Csütörtöki elemzésében a társaság hangsúlyozza: számolni lehet ugyanakkor azzal, hogy a svájci frank drasztikus erősödése ellenére elmarad a fogyasztás csökkenése, mert a rendkívüli jövedelem fedezheti a törlesztés megnövekedett terhét a tartalékokkal nem rendelkező adósoknál.

A romló pénzügyi-gazdasági környezetben a korábbi várakozásokkal szemben nincs esély arra, hogy az augusztusban érkező magán-nyugdíjpénztári reálhozam élénkítse a kiskereskedelmi forgalmat, így ez sem javítja a gazdasági növekedési kilátásokat. A Pioneer szerint a személyi jövedelemadó (szja) változások nyomán a háztartásoknál maradó - éves szinten a bruttó hazai termék (GDP) mintegy 1,5-2 százalékát kitevő - összeg sem hagyott eddig látható nyomot a fogyasztásban.

"A jelek szerint az egykulcsos szja révén keletkezett többletjövedelem részben a hitelek előtörlesztésében csapódott le, emellett hozzájárult ahhoz, hogy az erősödő svájci frank következtében felhízó adósság ellenére nem csökkentek a bruttó megtakarítások" - idézi a közlemény Forián Szabó Gergelyt, a Pioneer Alapkezelő Zrt. befektetési igazgatóját. Az erőteljesen növekvő hiteltörlesztések és a bruttó megtakarítás minimális növekményének köszönhetően ugyanakkor látványosan nőttek a nettó megtakarítások - fűzi hozzá a szakértő.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!