Komoly, 200 pont feletti eséssel zárt a Wall Street legfontosabb mutatója, a Dow Jones. Az esés hátterében a ma publikált gazdasági adatok mellett Obama elnök azon tervezett intézkedése áll, amely gátat szabna a bankok növekedésének.
A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 2 százalékos csökkenéssel 10389 ponton zárt. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 1,12 százalékkal 2265 pontra csökkent. Az S&P 500-as mutató 1,9 százalékkal 1116 pontra süllyedt.
A kereskedők azt mondák, hogy lejtmenetbe kerültek a részvényárak Barack Obama amerikai elnöknek arra a napközben tett bejelentésére, hogy az amerikai kormány szigorít a nagybankok működési keretein, korlátozza azok méretét és bizonyos kereskedelmi tevékenységüket. Az elnök megerősítette, hogy egyetlen pénzintézet kezében sem lehet a biztosított betétállomány 10 százalékánál nagyobb hányad. Az Obama-kormány a bankok méretének limitálása mellett az úgynevezett saját számlás (a bankok saját kereteiből folytatott) kereskedéseket is korlátozni fogja. Ezenkívül meg fogják tiltani a kereskedelmi bankoknak, illetve a bankokat tulajdonló intézeteknek, hogy fedezeti és kockázatitőke-alapokat birtokoljanak, vagy azoknál befektetéseket hajtsanak végre.
Az amerikai elnök kijelentései után zuhanni kezdtek a részvényárak, különösen nagy veszteségbe kerültek a banki árfolyamok. Négy százalék körüli mínuszban volt például a Goldman Sachs, amely pedig még a kereskedés kezdete előtt vártnál jobb negyedéves eredményt közölt.
A dollár további erősödése az euróval szemben a nyersanyagárak csökkenését és ezzel a nyersanyagtermelő cégek árfolyamesését okozta.
Rontott a befektetői hangulaton az a tőzsdenyitás előtt közölt adat is, amely szerint a múlt héten a várt csökkenés helyett nőtt a munkanélküli segélyért először folyamodók száma az Egyesült Államokban. (MTI)